Mnoho lidí, u kterých se rozvine cukrovka 2. typu, nemá ani tušení, že jsou nemocní, dokud krevní testy neodhalí abnormální hladinu cukru v krvi nebo dokud se u nich nezačnou vyskytovat závažné komplikace.
Některé příznaky cukrovky jsou známé, jako například neustálá žízeň, nadměrné močení nebo náhlá ztráty hmotnost. Ovšem jsou i takové, které jsou méně obvyklé, o jaké jde?
Infekce v dásních
Podle nového výzkumu zveřejněného v časopise BMJ Open Diabetes Research & Care může být onemocnění dásní neboli paradentóza časným příznakem cukrovky 2. typu. Lidé s onemocněním dásní, zejména ti se závažnými případy, mají vyšší výskyt diabetu (jak diagnostikovaného, tak nediagnostikovaného) a pre-diabetu než ti se zdravými dásněmi.
Zbarvení kůže
Cukrovka se u někoho může projevit ještě dlouho před tím, než skutečně daná osoba onemocní. Na zadní straně krku se objeví nepřirozené tmavé zabarvení, kterému se říká nicanthosis nigricans, což je obvykle známka inzulínové rezistence (ztráta citlivosti na hormon, který tělo používá k regulaci glukózy) a často vede k plicnímu diabetu. Ve vzácných případech mohou být skvrny acanthosis nigricans způsobeny také ovariálními cystami, hormonálními poruchami, nemocnou štítnou žlázou či rakovinou.
Zvláštní brnění v nohou
V raných stádiích cukrovky může člověk pociťovat podivné elektrické brnění v nohou, slabou necitlivost nebo sníženou rovnováhu. Tyto podivné pocity mohou být také vyvolány například nošením vysokých podpatků nebo dlouhým stáním na jednom místě. Někdy jsou předzvěstí i roztroušené sklerózy.
Špatný zrak a sluch
Zvýšená hladina cukru v krvi může poškodit sítnice a způsobit kolísání hladiny tekutin kolem očních bulv, což způsobuje rozmazané nebo zhoršené vidění. Jakmile se hladina cukru v krvi vrátí do normálu, zrak se zase zlepší. Vysoká hladina cukru v krvi může také ovlivnit nervové buňky v uchu a způsobit poškození sluchu.
Čtěte také: Ewingův sarkom: Absolvent střední školy se oženil poté, co zjistil, že mu zbývá necelý půlrok života.
Denní spánek
Lidé, kteří přes den spí déle jak jednu hodiny, mají o 45 procent vyšší pravděpodobnost výskytu cukrovky 2. typu, ve srovnání s těmi, kteří si zdřímli pouze na pár minut nebo vůbec. Stále ale toto tvrzení není tak pravděpodobné jak to, že denní spánek může být varovným signálem základního problému, jako je deprivace spánku, deprese nebo spánková apnoe – tyto stavy jsou spojené se zvýšeným rizikem diabetu.
Máte s některými příznaky zkušenosti? Co za nimi doopravdy stálo?