Pokud užíváte antibiotika, máte potíže s trávením nebo vás trápí gynekologické záněty, určitě při léčbě probiotika neopomíjejte. Probiotické organismy jsou součástí našeho těla, udržují pořádek ve střevech a podporují dobré fungování imunity.
Kdy užívat probiotika?
při užívání antibiotik
Probiotika polykejte po celou dobu léčby, ideálně během jídla, a i pár dní po tom, co antibiotika doberete. Je dobré neužívat probiotika společně s antibiotiky, berte je zhruba v polovině doby mezi jednotlivými dávkami antibiotik.
během vaginálních mykóz
V případě těchto potíží aplikujte probiotika přímo do pochvy a klidně je současně i polykejte. Když budete mít rovnováhu mikroorganismů ve střevě, dosáhnete rovnováhy i v celém těle. Užívání probiotik by mělo předejít opakování mykóz.
při průjmech
Při průjmu je podávání probiotik tou jedinou správnou léčbou, vedle dostatečného přísunu tekutin.
- při dalších onemocněních
Obnova rovnováhy střevní mikroflóry pomáhá také při léčbě střevních infekcí, zánětů, poruch imunity, alergiích a ekzémech. Propojení mezi imunitním systémem, střevem a nervové soustavy bylo vědecky prokázáno.
Jak probiotika vybírat?
- Pro výběr klíčové by mělo být množství a vzájemný poměr potřebných bakterií.
- Střevo osídlují různé kmeny bakterií, nejběžnější jsou bakterie rodu Lactobacillus a Bidobacterium.
- Důležitý je také obsah dostatečného množství bakteriálních kultur, doporučená hustota je 1010 bakterií na gram hmotnosti probiotika.
- Nejlepší kombinací je Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium lactis.
V současnosti je doplňování si užitečných bakterií, které žijí v těle, velkým hitem. Rozhodně to může vašemu zdraví prospět, ale někdy může být takové doplňování nadbytečné. Sice se vám nic nestane, ale proč dělat to, co nemá význam?