Už ani nepamatujete, kdy jste se pořádně vyspali a nabrali tak plno síly? Krátkodobě se nedostatek spánku nemusí projevit, ale z dlouhodobého hlediska jde o problém. Pokud svému tělu nedopřejete pravidelný odpočinek, aby nabralo síly, můžete v budoucnu bojovat s mnohými zdravotními komplikacemi.
Není spánek jako spánek
Jakmile zavřete oči a usnete, přichází na řadu hned několik fází spánku, které se po celou dobu střídají. Do nejhlubší fáze se ale dostanou jen ti, kteří spí v klidném prostředí, dopřejí si pro odpočinek dostatek času a zatemní ložnici. Nejčastěji do hlubokého spánku upadají děti. Někteří dospělí mohou mít problém se do této fáze dostat.
Přínos hlubokého spánku pro zdraví
Během nejhlubší fáze spánku dochází k regeneraci těla. Poškozené svalstvo a zbytek unaveného těla se během této chvíle dávají dohromady. V takové fázi je proto mnohem obtížnější spícího člověka vzbudit. Tělo během takové chvíle zažívá zvýšený průtok krve do svalů a ty se tak opět vracejí k plnému zdraví. Stejně tak se v takovou chvíli zbavuje tělo nejlépe toxinů, jelikož lymfatický systém funguje mnohem účinněji.
Když hluboký spánek dlouhodobě chybí
Jakmile tělo pocítí, že dlouhodobě postrádá hluboký spánek, začne závažný stav dávat najevo. U dětí jde především o zhoršený růst, u dospělých poté o chronické bolesti různých částí těla, rozvoj demence a zhoršení stavu imunitního systému.
Pokud vás tedy dlouhodobě trápí zdravotní komplikace, které zdánlivě nemají řešení, vyzkoušejte změnit místo spánku, zatemnit pomocí závěsů, najděte klidné a tiché místo a dopřejte si delší spánek. Pokud budete svůj stav dlouhodobě přehlížet, hrozí riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, ale také rakoviny.
Ideálně byste spánkem v dospělosti měli trávit sedm až devět hodin. Pokud vám trvá dlouho, než večer usnete, vyzkoušejte pomocníky, jako je teplá koupel, odložení chytrých zařízení, tlumené světlo a relaxační hudba.
Zdroj: Verywellhealth.com