Kolagen: O jakou se jedná látku a k čemu je v těle potřeba?

Mnoho propagačních prostředků zaměřených na krásu a mladistvý vzhled lidské pokožky využívá pojem kolagen. Jde skutečně o zásadní látku, která má v těle významný vliv. Bez ní by nejen pokožka, ale i šlachy či vazy ztratily pružnost. Vyplatí se proto co nejvíce pečovat o jeho dostatek v těle.

Mládí ukryté v kolagenu

Lidské tělo je v každém okamžiku života namáháno, ač se to tak na první pohled nemusí jevit. Kůže, svaly, šlachy i vazy se neustále protahují a je potřeba, aby jejich činnost byla obnovována. Právě z toho důvodu působí v těle nejvýznamnější protein zvaný kolagen, který vytváří složitější struktury. Ty jsou poté schopné tlaku a natahování odolat. Dle odborné literatury se tato látka dělí až na šestnáct druhů a každý z nich má v těle nepostradatelnou funkci.

Důležitý pomocník v těle

Nachází se v celém těle. Kromě toho, že lidem nebo i zvířatům poskytuje pružnost a možnost opakovaného pohybu, nabízí také ochrannou funkci mnoha orgánům. S přibývajícím věkem se ovšem jeho kvalita, funkce i poměr v těle snižuje, což vede ke stárnutí. Svaly ochabují, vazy, šlachy a chrupavky jsou náchylnější k poranění a kůže už není tak elastická, jako bývala během mládí.

Zachovejte si mládí co nejdéle

Podle odborného magazínu Askthescientist.com lze ovšem tělu s udržením kolagenu pomoci. Jedním z hlavních kroků, které je třeba v takové chvíli udělat, je omezení cukrů a sacharidů, které jsou v jídelníčku u mnoha lidí v přebytku. Vynechte proto průmyslově zpracované potraviny a spoléhejte více na zdravé stravování.

Zařaďte do denního menu batáty, mango, špenát, luštěniny, 90-100% čokoládu a nezapomínejte také na brokolici. Vyhýbejte se zbytečně dlouhému pobytu na slunci, kouření, alkoholu a dalším škodlivým návykům, které funkci kolagenu oslabují. Nezapomeňte, že začíná ubývat už kolem dvacátého až třicátého roku života, proto byste se zdravým životním stylem měli začít co možná nejdříve.

Zdroj: Ncbi.nlm.nih.gov, Askthescientist.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu