I když bychom avokádo na první pohled mohli mylně zařadit do zeleniny, spadá do ovoce a mnoha lidmi je v jídelníčku zbytečně přehlíženo. Jeho sytě zelená barva a velká pecka uvnitř může odrazovat, ale vyplatí se ho vyzkoušet. Překvapí totiž svou lehce máslovou až ořechovou chutí, která se v kuchyni dá využít na mnoho způsobů.
Konzumujte avokádo pravidelně
Tento druh ovoce zahrnuje až dvacet různých vitamínů a minerálů, takže je pro tělo obzvlášť prospěšný. Skrývá také mnoho prospěšných mastných kyselin, které pečují o správnou činnost mozku, celkový vývoj, ale také fungují jako prevence před kardiovaskulárními chorobami.
V jednom průměrném avokádu je kolem šedesáti kalorií, ale zároveň také vysoké zastoupení vitamínu K, E, C a minerálů, jako je hořčík či draslík. Většina kalorií, které avokádo obsahuje, pochází z tuků, ovšem ani přes vyšší kalorickou hodnotu byste se mu neměli vyhýbat, právě naopak.
Souhra tuků, vitamínů a minerálů
Tuky, které avokádo obsahuje, jsou prospěšné hlavně kvůli tomu, že posilují schopnost těla vstřebat všechny potřebné vitamíny. Posílíte tak svůj imunitní systém, což se projeví nejen na zdraví orgánů, ale také na estetické stránce vašeho těla. Kůže bude po čase pružnější, lesklá, pevná bez projevů kožních chorob.
Posílíte také svůj zrak
Avokádo obsahuje také lutein a další látky, které jsou nezbytné pro zdraví a správnou funkci vašeho zraku. Poskytují totiž očím antioxidační ochranu, tudíž pro vás bude ultrafialové záření menším nebezpečím. Pokud se tedy váš zrak vlivem věku zhoršuje, může být avokádo ideálním přírodním pomocníkem.
Prevence rakoviny
Důležité jsou také obsažené foláty, které dokáží tělo ochránit před rakovinou tlustého střeva, žaludku, slinivky břišní nebo děložního čípku. Vědci sice stále neodhalili, jak přesně proces funguje, ale domnívají se, že tyto látky chrání před mutací DNA.
Zdroj: Medicalnewstoday.com