Křečové žíly: Opravdu se jich lze zbavit pohybem?

Křečové žíly jsou velmi častým problémem, odhaduje se, že jimi trpí až třetina všech dospělých, přičemž většina je považuje za nepříjemné. Mohou způsobovat bolest, svědění, otoky i další problémy. Mnoho lidí též trápí to, jak křečové žíly vypadají. Pokud budete na internetu hledat „rychlá řešení“, narazíte na spoustu různých rad. Podle některých údajně stačí jen trochu cvičení a vystouplé žíly se vrátí zpět do kůže. Je tomu ale opravdu tak?

Co způsobuje křečové žíly?

Křečové žíly jsou obvykle signálem, který upozorňuje na problém s žilním oběhem. Žíly musí často bojovat s gravitací, a aby se krev pohybovala správným směrem, mají malé chlopně ve tvaru písmene V. Křečové žíly vznikají, když se tyto chlopně neuzavírají úplně nebo se neuzavírají dostatečně rychle.

Obvykle vypadají jako boule, hrbolky nebo provazcovité uzlíky pod kůží. V závislosti na své velikosti a místě, kde se nachází, může mít křečová žíla také modrozelený vzhled. Jaké jsou podle odborných studií nejčastější příčiny vzniku křečových žil?

  • Rodinná anamnéza
  • Stárnutí
  • Hormony
  • Těhotenství
  • Vnitřní tlak způsobený dlouhým stáním
  • Vnější tlak způsobený nošením omezujícího oblečení
  • Nadváha nebo obezita

Může cvičení zmírnit křečové žíly?

Pravdou bohužel je, že křečové žíly cvičením nezmizí. Jakmile se žíly jednou objeví, už je nemůžete zvrátit. Ale i když křečové žíly nezmizí, neznamená to, že cvičení nepomůže.

Cvičení může pomoci s nepříjemnými příznaky způsobenými křečovými žilami a může je také dočasně dekomprimovat. Klíčové je slovo dočasně. Cvičení sice pomáhá vytlačit krev ze žil, ale ty se nakonec opět naplní.

Žena si prohlíží žíly na nohou.
zdroj: freepik.com

Nejlepší cviky na křečové žíly

Jak se dalo očekávat, nejlepší cviky pro snížení nepříjemných příznaků křečových žil spadají do kategorie „kardio“.

  • Chůze – pravidelná chůze je asi to nejpodstatnější, co se lidem s křečovými žílami doporučuje. Žíly probíhají uvnitř lýtkových svalů a pumpování lýtkového svalu, které provádíte při každém kroku, pomáhá žílu dočasně stlačit a přečerpává krev správným směrem, tedy zpět k srdci.
  • Zvedání paty – při zvedání paty používáte lýtkový sval k tomu, abyste zvedli nohy z podlahy. Měli byste mít pocit, jako byste měli na nohou neviditelné vysoké podpatky. Paty můžete zvedat vsedě nebo vestoje.
  • Cvičení kotníků – tento cvik můžete provádět, když se díváte na film, sedíte u stolu nebo ležíte v posteli. Střídavě propínejte a ohýbejte chodidlo pomocí pohybu v kotníku. Dělejte to opakovaně, aby se vám krev v noze rozproudila o něco rychleji. Stejně jako zvedání paty je tento cvik vhodný i pro osoby s pohybovým omezením.
  • Plavání – plavání je často doporučováno lidem s artritidou, protože zatěžuje klouby méně než například chůze. Je ale vhodné i pro lidi s křečovými žílami. Voda působí jako přirozená kompresní punčocha, takže při plavání dochází nejen k „pumpujícímu“ pohybu, ale voda také stlačuje žíly.

Nevhodné cviky

Existuje samozřejmě i cvičení, které se lidem s křečovými žílami nedoporučuje. Cviky, při kterých se namáháte nebo se přetěžujete, jako například při zvedání těžkých vah, mohou zvýšit krevní tlak, což není žádoucí.

I když tedy cvičení nemůže „vyléčit“ křečové žíly, určité druhy cvičení mohou dočasně snížit jejich výskyt a omezit nepříjemné příznaky, jako je bolest a svědění.

Zdroj: healthline.com, desertveinspecialists.com, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu