Hubnutí není vůbec tak snadné, jak se na první pohled zdá. Každý má svůj metabolismus, kterému je nastaven konkrétní dietní plán. Ale co když, i přes jeho dodržování, váha stále stoupá?
Jak velké mají být porce jídla?
Vzhledem k tomu, že životní styl je rušnější, lidé se stále více spoléhají na jídlo v restauraci. Co si neuvědomujeme, je to, že za prvé, jídlo v restauracích nemůže odpovídat nutriční úrovni jídel, které si můžeme připravit sami, a za druhé, porce, které se podávají mimo domov, jsou mnohem větší, než potřebujeme.
Musíte podniknout dva jednoduché kroky. Jedním z nich je, uvědomit si množství, které sami potřebujete. Klidně používejte i odměrky na to, abyste porce měli pod kontrolou. Druhou věcí je jíst pomalu, jídlo pořádně rozžvýkat a posléze vyčkat 20 minut, které slouží k tomu, abyste se rozhodli, zda potřebujete přidat či nikoliv.
Jíte ve správnou dobu?
Přibírání na váze také závisí na čase, kdy jíte. Hamburger k obědu vás ovlivní jinak, než když ho zblajznete k večeři. Je to proto, že každý plán na hubnutí má snídani nastavenou jako nejtěžší jídlo dne a večeři nejlehčí. Míra, jakou vaše tělo jídlo rozkládá, není po celý den konzistentní. Je vysoká, když jste aktivní a během odpočinku – spánku zase zpomaluje. Po večeři si dejte lžičku rybího oleje. Touto zdravou formou tuku si zajistíte pocit sytosti.
Na vině může být stres i únava
Účinky stresu na duševní zdraví nejsou nikomu neznámé. Stres ničí váš metabolismus, spánek a povzbuzuje vás k přejídání. Neklidná mysl zrychlí produkci ghrelinu, hormonu, díky kterému se budete cítit hladoví, a na druhé straně hladina leptinu klesá, čímž nedochází k signálu, který vám napoví, že se cítíte sytí. To nejlepší, co můžete udělat, je, zbavit se stresu – meditací, procházkami v přírodě, výlety apod.
Také si dejte pozor, zda potraviny, které konzumujete, jsou skutečně tak zdravé, jak se na etiketách píše? To je častým strašákem hubnutí.