Naučte se využívat akupresurní body k úlevě od rýmy a zánětu dutin

Akupresura je jedním ze způsobů, jak pomoci zmírnit tlak v dutinách a další příznaky rýmy. Tato tradiční léčba je podobná akupunktuře a využívá stejné body. Místo jehel se však na konkrétní body na obličeji a těle vyvíjí tlak pomocí rukou.

Akupresura a akupunktura pro úlevu od bolesti

Někteří lidé věří, že akupresura a akupunktura mohou pomoci léčit akutní a chronické bolesti. Výzkumy naznačují, že kromě léčby chronické bolesti může akupresura pomoci zvládnout i další stavy, jako je úzkost, hypertenze a nespavost. I když někteří lidé používají akupresuru k léčbě bolesti dutin a dalších stavů, podpora této praxe zůstává převážně neoficiální.

Jak provádět akupresuru dutin

Pomocí následujících kroků si můžete snadno vyzkoušet domácí akupresuru pro úlevu od bolesti dutin.

 • Použijte zrcadlo, které vám pomůže najít na obličeji správné body.
 • Na jednotlivé body vyvíjejte jemný tlak po dobu alespoň 3 minut. Můžete použít prsty, palce nebo tupý předmět, například špičku gumy tužky.
 • Akupresuru opakujte několikrát denně po dobu několika dnů.

Akupresurní body pro úlevu od problémů spojených s dutinami

 • BL2 – tlakové body močového měchýře BL2 se nacházejí mezi kořenem nosu a vnitřní stranou horního víčka. Chcete-li zmírnit tlak v dutinách a kolem očí, vložte ukazováčky do malých prohlubní mezi obočím a nosem. Měli byste cítit kosti nadočnicového oblouku.
 • Yintang – tomuto akupresurnímu bodu se často říká bod třetího oka, protože se nachází mezi obočím. Tento akupresurní bod pomáhá zmírnit nejen potíže spojené s ucpaným i tekoucím nosem, ale též bolesti hlavy. Jak ho najít? Umístěte jeden nebo dva prsty mezi obočí. Najděte oblast, kde se čelo spojuje s nosem, a tlačte na ni nebo ji několik minut masírujte.
 • LI20 – akupresurní body tlustého střeva LI20 se nacházejí po obou stranách báze nosu. Najděte oblast, kde se nos spojuje s tvářemi. Pro zmírnění tlaku v dutinách, přiložte na každou stranu jeden prst a stlačte.
 • SI18 – body tenkého střeva SI18 se nacházejí po obou stranách nosu, těsně pod lícními kostmi. Tyto body se používají ke zklidnění dutin a rýmy.

  Přiložte ukazováček na vnější okraj každého oka. Posouvejte prsty dolů, dokud neucítíte spodní část lícních kostí. Tato oblast by měla být přibližně v úrovni spodního okraje nosu. Stiskněte tyto body současně nebo jeden po druhém.
Akupresura obličeje.
zdroj: freepik.com
 • GB20 – body žlučníku GB20 se nacházejí na zadní straně hlavy, kde se k hlavě připojují krční svaly. Tyto akupresurní body se používají při příznacích tlaku v dutinách, jako je bolest hlavy a slzení očí, i při příznacích nachlazení a chřipky. Sevřete ruce za hlavou. Posouvejte palce nahoru a dolů, abyste našli „rýhy“ u základny lebky. Oběma palci zde vyvíjejte tlak.
 • LI4 – body tlustého střeva LI4 se nacházejí na hřbetech vašich rukou. Jsou spojeny s tlustým střevem, ale mohou pomoci zmírnit i bolesti hlavy a obličeje způsobené problémy s dutinami. Body se nacházejí asi půl centimetru od záhybu mezi palcem a dlaní.

  Podržte ruku tak, aby strana s palcem směřovala k vám. Hledejte místo, kde se sval mezi palcem a ukazováčkem vyklenuje. Jedním ze způsobů, jak místo najít, je přiblížit palec k ukazováku, čímž se na hřbetu ruky vytvoří „kopeček“. Na tento kopeček položte opačný palec nebo jiný prst. Ruku uvolněte a prstem opačné ruky na tuto oblast zatlačte.
 • LU5 – body plicního meridiánu LU5 se nacházejí uvnitř lokte. Tyto body pomáhají uvolnit překrvení a tlak v dutinách, což může pomoci zmírnit bolest a rýmu. Body LU5 jsou také spojeny s plícemi a dýcháním.

  Podržte ruku nataženou před sebou tak, aby dlaň směřovala vzhůru. Najděte záhyb na straně vnitřního lokte. Je to místo, kde se sval předloktí mírně „zanořuje“, když se spojuje s loktem. Stiskněte tuto oblast. Opakujte a vyměňte paže.
 • LU9 – body plicního meridiánu LU9 se nacházejí uvnitř každého zápěstí. Používají se ke zmírnění příznaků při infekci dutin. Podržte ruku před sebou tak, aby dlaň směřovala k vám. Najděte záhyb v místě, kde se vaše ruka spojuje se zápěstím. Položte prst na záhyb těsně pod palec. Postup opakujte a vyměňte si ruce.
 • Liv3 – tlakové body jater Liv3 neboli Tai Chong se nacházejí na chodidlech. Lidé věří, že tyto body mají vazbu na játra a mohou pomoci zmírnit bolesti hlavy a bolesti kolem očí.

  Sedněte si s pokrčenými koleny a chodidly před sebou. Položte prst do oblasti mezi palec a další prst. Posuňte prst po chodidle asi na šířku dvou prstů. V tomto místě se nachází tlakový bod. Tlačte na obě chodidla současně nebo na jedno po druhém.

Několik informací na závěr

Použití akupresury může někdy pomoci zmírnit bolest a další příznaky rýmy téměř okamžitě, jindy je zapotřebí v akupresuře pokračovat několik dní, než úlevu pocítíte. Tlak by neměl být bolestivý a neměl by způsobovat vznik modřin.

Akupresura vám může pomoci s příznaky onemocnění vedlejších nosních dutin, nedokáže ale vyléčit závažnou infekci. Pokud máte bakteriální infekci nosních dutin, můžete stále potřebovat léčbu antibiotiky. V případě, že problémy s dutinami způsobují alergie, může vám pomoci vyhýbat se spouštěčům, jako je pyl a prach.

Zdroj: medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, ascentchiropractic.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu