Nečekané účinky čerstvého vzduchu na naše zdraví

Není nad závan čerstvého vzduchu, který oživí naši mysl i tělo. Po dlouhém dni stráveném sezením u kancelářského stolu může být pouhé vyjití ven na sluníčko a čistý vzduch pro náš organismus doslova něco jako živá voda. Nejenže je teplý vánek příjemný a osvěžující, ale též příznivě působí na naše duševní a fyzické zdraví, a to hned několika jedinečnými a překvapivými způsoby.

Stačí jen otevřít okno nebo vyjít na chvilku ven

Každá buňka v našem těle, a tedy i každá jeho funkce, je závislá na neustálém přísunu čerstvého kyslíku. Pokud se dlouho zdržujete v místnosti nebo v klimatizovaném prostředí, můžete stále znovu vdechovat stejný vzduch, což způsobuje, že je vzduch vydýchaný a zatuchlý. Už jenom to, že vyjdete ven a nadýcháte se čerstvého vzduchu, může mít obrovský přínos pro vaše zdraví.

Čerstvý vzduch a fyzické zdraví

Ukazuje se, že čerstvý vzduch pozitivně ovlivňuje téměř všechny systémy v našem těle. Podle odborníků  může čas strávený venku zlepšit naše dýchání, krevní tlak i trávení, posílit imunitu i celkové zdraví srdce. Vystavení většímu množství kyslíku způsobuje rozšíření cév v plicích, což zlepšuje jejich čištění a obnovu tkání a napomáhá snadnější výměně plynů. Vyčistíte si plíce a pomůžete tělu zbavit se věcí, které nepotřebuje. Každá buňka v těle potřebuje ke svému fungování kyslík. Když ho není dostatek, naše srdce musí pracovat intenzivněji, aby zajistilo, že se ten, který je k dispozici, dostane tam, kam potřebuje. Díky čerstvému vzduchu se naše srdeční frekvence se zpomalí a krevní tlak sníží. V neposlední řadě výzkumy ukazují, že pobyt na čerstvém vzduchu vede též ke zlepšení kvality spánku, rozvoje motorických dovedností, zdraví očí, kostí a hladiny energie.

zdroj: pixabay.com

Čerstvý vzduch a duševní zdraví

Studie provedená v roce 2021 též zjistila, že pobyt na čerstvém vzduchu pomáhá výrazně zlepšit náladu a je pozitivně spojen se strukturálními změnami mozku, které mohou dokonce ovlivnit léčbu některých duševních poruch. Čerstvý vzduch je zvláště prospěšný pro osoby s poruchou pozornosti a hyperaktivitou (ADHD), pomáhá zmírnit příznaky jak u mládeže, tak u dospělých.

Jak čerstvý vzduch ovlivňuje naši náladu? Uvolňování serotoninu, hormonu, který je s dobrou náladou úzce spojen, je ovlivněno množstvím kyslíku, který máte v krvi. Serotonin podporuje pocit štěstí a pohody, takže čím více čerstvého vzduchu budete vdechovat, tím více vám pomůže zlepšit náladu. A konečně přísun čerstvého vzduchu hraje též důležitou roli ve vzdělávání. Zvýšení větrání ve školách podle provedených výzkumů prokazatelně vede ke snížení počtu absencí studentů z důvodu nemoci. Podporuje též optimální funkci mozku, pomáhá lépe myslet a soustředit se.

Zdroj: sciencedaily.com, foothillsacademy.org, liwli.com, terrapinadventures.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu