Obezita ohrožuje 18,5 % obyvatel Česka. Jaké jsou její příčiny a co obnáší následná léčba?

Obezita trápí velkou část naší populace. Většinou za ní stojí nezdravý životní styl, který je v dnešní uspěchané době celkem běžný. Lidé s obezitou mají vyšší šance na rozvoj řady závažných zdravotních problémů. Tyto zdravotní problémy postihují téměř všechny části těla, včetně mozku, cév, srdce, jater, žlučníku, kostí a kloubů.

Co způsobuje obezitu?

Pokud jíte více kalorií, než co za den spálíte, je pravděpodobné, že začnete trpět obezitou. V průběhu času se tyto kalorie sčítají a způsobují přibývání na váze. Není to však vždy jen o kaloriích nebo o sedavém životním stylu.

Genetika

Mezi běžné specifické příčiny obezity patří genetika, která může ovlivnit to, jak vaše tělo zpracovává jídlo na energii a jak se ukládá tuk, což může vést k menší svalové hmotě a nižší rychlosti metabolismu. A právě to způsobuje přibírání na váze nedostatek spánku, což může vést k hormonálním změnám. Kvůli nim se budete cítit hladovější a toužit po některých kalorických potravinách. Někteří lidé mají geny, které jim ztěžují i hubnutí.

Životní prostředí a komunita

Vaše prostředí doma, ve škole či v práci může ovlivnit to, jak a co jíte a jak jste aktivní. Můžete mít vyšší riziko obezity, pokud:

  • žijete v místě s omezenými možnostmi zdravého jídla,
  • máte poblíž restaurace s rychlým občerstvením,
  • ještě jste se nenaučili vařit zdravá jídla.  

Psychologické a další faktory

Deprese může někdy vést k přibývání na váze, protože někteří lidé se mohou kvůli emočnímu pohodlí vydat k ledničce a sníst všechno, na co přijdou, aby byli alespoň chvíli vnitřně spokojeni.

Odvykání kouření a léky

Odvykání kouření je vždy dobrá věc, ale může také vést k přibývání na váze.  Z tohoto důvodu je důležité zaměřit se na dietu a cvičení, zatímco přestanete kouřit. Zároveň i léky, jako jsou steroidy nebo antikoncepční pilulky a antidepresiva mohou také zvýšit vaše riziko přibývání na váze.

Jaké jsou komplikace obezity?

Vysoký poměr tělesného tuku ke svalovině zatěžuje vaše kosti i vnitřní orgány. Rovněž zvyšuje zánět v těle, který je považován za rizikový faktor pro vznik rakoviny. Obezita je také hlavním rizikovým faktorem pro diabetes 2. typu.

Obezita byla spojena s řadou zdravotních komplikací, z nichž některé mohou být život ohrožující, pokud nebudou léčeny:

  • cukrovka typu 2,
  • srdeční choroba,
  • vysoký krevní tlak,
  • některé druhy rakoviny,
  • mrtvice,
  • onemocnění žlučníku,
  • onemocnění jater,
  • vysoký cholesterol,
  • spánková apnoe a další problémy s dýcháním,
  • artritida,
  • neplodnost.

Jak se léčí obezita?

Pokud máte obezitu a nedokážete sami zhubnout, je k dispozici lékařská pomoc. Začněte se svým obvodním lékařem, který vás může doporučit k odborníkovi na tělesnou hmotnost ve vaší oblasti. Váš lékař vám také poradí, jak provést potřebné změny životního stylu. Někdy může i doporučit léky nebo chirurgický zákrok.

Obezita a BMI?

Body mass index (BMI) je výpočet, který zohledňuje hmotnost a výšku člověka při měření těla. U dospělých je obezita definována jako BMI 30,0 nebo více. Je spojena s vyšším rizikem závažných onemocnění, jako je cukrovka typu 2, srdeční choroby a rakovina.

Které změny životního stylu a chování mohou pomoci při hubnutí?

Strukturovaný cvičební program a zvýšená denní aktivita – až 300 minut týdně – pomohou vybudovat vaši vnitřní sílu, vytrvalost a nastartovat metabolismus. Váš lékař či výživový poradce může také identifikovat nezdravé spouštěče a pomůže vám vyrovnat se s jakoukoli úzkostí, depresí nebo problémy s emočním stravováním.

Životní styl a změny chování jsou preferované metody hubnutí i pro děti, pokud nemají extrémní nadváhu.

Zdroje: WHO, healthline.com, Český statistický úřad

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu