Pomůže mi klínový podhlavník či polštář při refluxu?

Gastroezofageální reflux trápí nejen mnoho osob staršího věku, ale také těhotných žen. Jeho příčinou je nedostatečná funkce jícnových svěračů, což umožňuje, že se natrávený obsah žaludku dostává zpět do jícnu. Reflux se obvykle zhoršuje při horizontální poloze. Věděli jste, že pokud se s tímto problémem potýkáte, může vám ulevit spaní na speciálně navrženém polštáři?

Jak fungují klínové polštáře a podhlavníky proti refluxu?

Refluxní choroba jícnu je chronická porucha trávení, která se projevuje pálením žáhy a řadou dalších příznaků, včetně potíží s polykáním, chrapotu, pocitu sevření nebo uvíznutí jídla v krku, suchého kašle a nepříliš svěžího dechu.

výzkumů vyplývá, že reflux bývá nejhorší po jídle, mnoho z nás zároveň ulehá do postele poměrně krátce po večeři nebo „druhé večeři“. Když ležíme, kyselina nemusí bojovat s gravitací, a může se tak snadno dostat až do krku. Běžné polštáře pouze zvedají hlavu, což nestačí k tomu, abyste zabránili refluxu kyseliny. Klínové polštáře vyvýší celý trup, čímž účinně ztíží cestu kyseliny ze žaludku směrem vzhůru.

Kdo by měl vyzkoušet klínový polštář?

Klínové polštáře nejsou užitečné jen pro lidi s refluxem. Spánek s klínovým podhlavníkem může být prospěšný i při mnoha dalších potížích, jako jsou:

  • chrápání nebo obstrukční spánková apnoe
  • problémy s dutinami, například při alergii či nachlazení
  • astma
  • časté bolesti zad, krku či ramen
  • bolest hlavy
  • problémy s očima, zejména glaukom

Tento polštář se dá používat i jinak než jen pod hlavu. S jeho pomocí lze též vyvýšit nohy, což je užitečné zejména pro osoby s problémy s krevním oběhem, křečovými žilami nebo osoby, které nedávno prodělaly operaci. Existují i speciální klínovité polštáře určené pro podporu břicha v těhotenství.

Znázornění refluxu.
zdroj: pixabay.com

Jak klínový podhlavník vybrat?

Když hledáte „polštář proti refluxu“, měli byste si položit několik otázek:

  • Jak obvykle spím?
  • Chci používat i standardní polštář?
  • Jaký úhel a velikost by pro mě byly nejpohodlnější?
  • Chci, aby byl můj polštář nastavitelný?

Pokud spíte na boku, měli byste si vybrat měkčí materiál, například paměťovou pěnu. Pravděpodobně vám také bude pohodlnější polštář s tvarovaným sklonem. Spáči na zádech ocení spíše podpůrný klín z polyuretanové pěny.

Pro některé lidi je klínový polštář sám o sobě dostatečně pohodlný. Jiní, zejména ti, kteří spí na boku, si budou chtít na klínový polštář položit svůj běžný polštář, který jim poskytne dodatečnou oporu hlavy a krku. Při rozhodování o tom, jak vysoký sklon chcete mít, je tak důležité zohlednit i váš polštář nebo jeho absenci.

Většina klínových polštářů určených ke zmírnění příznaků refluxu disponuje sklonem 30 až 45 stupňů, a obecně tak zvedá hlavu o šest až dvanáct centimetrů. Nezapomeňte rovněž na šířku, polštář musí být nejen dostatečně široký, aby vám zajistil pohodlí, ale musí se také vejít na vaši postel.

Mnoho polštářů proti refluxu má „nástavce“, které vám umožní nastavit výšku sklonu nebo úhel. Nastavitelné polštáře jsou skvělé pro lidi, kteří chtějí rozmanitost nebo kteří plánují polštář používat během dne při čtení nebo sledování televize. Nastavitelné polštáře se vyplatí také v případě, pokud chcete využívat stejný klín k řešení různých zdravotních problémů.

Jak spát s klínovým polštářem?

Položte polštář vyšší plochou stranou ke zdi nebo k čelu postele. Když si lehnete, měla by nejtenčí část klínu dopadat někam mezi vaše boky a střed zad. Vaše hlava a ramena by měly být vyvýšené a zcela podepřené klínem.

Pokud vám hlava přesahuje podhlavník nebo vám z klínu sklouzávají paže, budete potřebovat delší nebo širší polštář. Buďte připraveni na to, že může trvat nějakou dobu, než si na spaní s klínovým polštářem zvyknete. Možná budete muset vyzkoušet různé materiály nebo sklony, abyste zjistili, co je pro vás nejpohodlnější.

Zdroj: sleepfoundation.org, healthline.com, verywellhealth.com, onlinelibrary.wiley.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu