Lidé se často domnívají, že zhoršující se zrak je do značné míry nevyhnutelným důsledkem stárnutí nebo namáhání očí. Ve skutečnosti může zdravý životní styl riziko problémů s očima výrazně snížit. Kromě pobytu na čerstvém vzduchu a fyzické aktivity očím prospívají také určité potraviny. Často se mluví o borůvkách, ale možností je mnohem více.
Které živiny očím prospívají?
Již před několika lety bylo zjištěno, že některé živiny, například zinek, měď, vitamín C, vitamín E a betakaroten, mohou snížit riziko zhoršení zdravotního stavu očí v souvislosti s věkem o 25 %. Další studie později potvrdily, že kromě výše uvedených látek očím prospívají také omega-3 mastné kyseliny, zeaxantin a lutein. Právě potraviny obsahující tyto vitamíny, minerály a antioxidanty je tak žádoucí do našeho jídelníčku zařadit častěji. Současná denní doporučení, která navrhuje Americká optometrická asociace pro zpomalení progrese očních onemocnění, jsou následující:
- 500 mg vitamínu C
- 10 mg vitamínu E
- 10 mg luteinu
- 2 mg zeaxanthinu
- 80 mg oxidu zinečnatého
- 2 mg oxidu měďnatého
Tučné ryby
Konzumace tučných ryb zajišťuje vysoký příjem omega-3 mastných kyselin. Mezi nejvhodnější druhy ryb patří tuňák, losos, makrela, sleď, pstruh, sardinky či ančovičky. Studie naznačují, že rybí tuk výrazně pomáhá při problémech se suchýma očima, včetně suchosti způsobené příliš dlouhým pobytem u počítače.
Ořechy a semínka
Ořechy i semínka jsou rovněž bohaté na omega-3 mastné kyseliny a obsahují též vysoké množství vitamínu E, který pomáhá oči chránit před poškozením souvisejícím s věkem. Analýza naznačuje, že konzumace více než 7 mg vitamínu E denně může snížit riziko vzniku šedého zákalu souvisejícího s věkem o 6 %. Nejvíce doporučovanými druhy ořechů jsou vlašské, para a kešu ořechy, ze semínek pak chia, lněná a konopná.
Citrusové plody
Citrusové plody jsou bohaté na vitamín C. Stejně jako vitamín E je i vitamín C antioxidant, který je doporučován v boji proti poškození očí souvisejícímu s věkem.
Zelená listová zelenina
Zelená listová zelenina je bohatá na lutein a zeaxantin a je také dobrým zdrojem vitamínu C. Mezi druhy listové zeleniny patří špenát, kapusta nebo zelí.
Mrkev a sladké brambory
Mrkev je bohatá na vitamín A a betakaroten. Vitamín A hraje zásadní roli při vidění. Je součástí bílkoviny zvané rodopsin, která pomáhá sítnici absorbovat světlo. Názory na úlohu betakarotenu a zraku se různí, tělo ho ale potřebuje k tvorbě vitamínu A. Na betakaroten a vitamín E jsou bohaté též sladké brambory.
Hovězí maso
Hovězí maso je bohaté na zinek, který je spojován s lepším dlouhodobým zdravím očí, pomáhá oddálit ztrátu zraku související s věkem a makulární degeneraci. V samotném oku se vyskytuje vysoké množství zinku, zejména v sítnici a v cévní tkáni, která ji obklopuje.
Vejce
Vejce jsou vynikajícím zdrojem luteinu a zeaxanthinu, které mohou snižovat riziko ztráty zraku související s věkem. Obsahují též vitamíny C a E a zinek.
Voda
Asi nikoho nepřekvapí, že tekutina nezbytná pro život je životně důležitá i pro zdraví očí. Pití dostatečného množství vody může zabránit dehydrataci, což může zmírnit příznaky suchých očí.
Zdroj: spectrumeyecare.net, aao.org, ncbi.nlm.nih.gov, contactlensjournal.com, ods.od.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, eatthis.com