Přehnaná péče může intimním partiím i uškodit. Jak o ně správně pečovat?

Vagína je nepochybně významnou částí těla každé ženy. Aby nedošlo k narušení všech funkcí, je nezbytné dodržovat správné hygienické postupy, které zabrání infekcím či jiným chorobám. Abyste svou péči o vagínu nepřehnaly nebo naopak nezanedbaly, poradíme vám, jak se o ni správně starat.

Používejte kondom

Používání kondomu při každém pohlavním styku je velmi důležité. Kondom slouží jako prevence neviditelných pohlavně přenosných infekcí – jako jsou HIV, genitální opar, kapavka, genitální bradavice a chlamydie.

Užívejte perorální probiotika

Konzumace probiotik pomáhá obnovit ztracené „dobré bakterie“ v pochvě. A jak je získáte? Buď konzumací potravin bohaté na probiotika (jogurt, kefír, tvaroh apod.), nebo můžete užívat doplňky, které koupíte v každé lékárně.

Vagínu nemusíte umývat

Víte, že vagína se sama čistí? Důkladné sprchování a umývání může narušit její pH – a to může vést až k vaginálním infekcím, cystám, předčasnému porodu a dalším komplikacím. Proto se při sprchování zaměřte pouze na vnější část pochvy, kterou myjte speciálním jemným mýdlem a vodou. Důležité je použít mýdlo s vyváženým pH bez dráždivých konzervačních látek.

Jezte zdravě

Zdravá a vyvážená strava má také zásadní roli při udržování zdraví vagíny. Některé potraviny, jako je jogurt a med, mohou pomoci předcházet kvasinkovým infekcím. A pití brusinkové šťávy zase předchází infekcím močových cest.

Nezapomínejte na lubrikanty

Používání lubrikantů během pohlavního styku je důležité, aby se zabránilo popraskání a podráždění kůže pochvy. Jestliže víte, že neprodukujete dostatek hlenu, užívejte lubrikanty i během předehry.

Pozor na to, co nosíte

Nosit přiléhavé oblečení může způsobit podráždění a zánět pochvy. Také pokud na sobě máte dlouho mokré plavky, můžete si přivodit kvasinkovou infekci. Proto noste takové spodní prádlo, které je pohodlné a prodyšné.

Dodržujte správnou hygienu

Nedodržování správných hygienických postupů často k vede k možným vaginálním infekcím. Nepoužívejte vložky nebo tampony dlouho – a často je vyměňujte.

Nemoci nepřecházejte

Trápí vás vaginální infekce? Ta jen tak sama neodejde – a pokud ano, zase se brzy vrátí. Proto byste ji měly vyléčit. V lékárně vám poradí různé léky, které jsou volně prodejné, a pokud jste na tyto infekce háklivé, poraďte se se svým gynekologem.

Čtěte také: Žena s příchodem každé menstruace trpěla vážnými popáleninami.

Vyvarujte se nadužívání antibiotik

Antibiotika jsou jednou z hlavních příčin nerovnováhy vaginálního pH. Pokud jsou antibiotika nezbytná, užívejte je pouze doporučenou dobu lékařem, rozhodně si tuto dobu samy neprodlužujte.

Svého gynekologa navštěvujte pravidelně

Svého gynekologa či gynekoložku navštěvujte pravidelně, abyste měly přehled o svém vaginálním zdraví a předešly tak možným vážným onemocněním.

Péče o vagínu nemusí být stresující, řiďte se těmito jednoduchými kroky.

Zdroj: Stylecraze | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu