Mnoho lidí si jako novoroční předsevzetí dává za cíl přestat kouřit. Možná, že jste si letos tento cíl dali i vy. A podařilo se vám to. Nicméně radost vám kazí to, že se i po téměř třech měsících bez cigarety stále necítíte zcela „normálně“. Proč a co s tím dělat?
Proč se tři měsíce po ukončení kouření cítíte hůře?
Přestat kouřit je významný krok k lepšímu zdraví, který během několika dní nastartuje proces uzdravování vašeho těla. Cesta k tomu, abyste se opět cítili „normálně“, však může být poměrně dlouhá.
Nějakou dobu se můžete cítit hůře, případně pociťovat přibývání na váze, úzkost i pokušení znovu začít kouřit. Příznaky, jako je únava nebo dušnost, mohou přetrvávat i několik měsíců. Vydržte, čekají vás světlejší dny.
Když přestanete kouřit, vaše tělo zahajuje ozdravný proces, aby napravilo škody způsobené kouřením a přizpůsobilo se životu bez nikotinu. Zpočátku mohou tyto změny přinášet určité potíže.
Transformace zahrnuje metabolické změny, detoxikaci, fyziologické úpravy i změny ve funkci neurotransmiterů, zejména dopaminu, které mohou přispívat k pocitům únavy nebo vyčerpání.
I po několika měsících některé z těchto procesů stále probíhají. Výzkumy ale ukazují, že po čtvrt roce úspěšné abstinence mají jedinci tendenci vykazovat lepší funkci dopaminu ve srovnání s dobou, kdy kouřili. Pokud se to tedy ještě nestalo, pravděpodobně se to stane brzy.
Nejčastější problémy po zanechání kouření
I po třech měsících od okamžiku, kdy jste si zapálili poslední cigaretu, se mohou stále vyskytovat následující nepříjemné potíže a problémy:
- Psychické potíže – pro některé jedince slouží cigarety jako mechanismus zvládání problémů. Po ukončení kouření může být obtížné najít nové způsoby zvládání stresu nebo vypořádání se s emocemi, což vede k dočasnému zhoršení nálady a psychické pohody.
- Přibývání na váze – někteří lidé mohou po zanechání kouření přibrat na váze. Tento přírůstek hmotnosti, zejména pokud je výrazný, může vyvolat pocit nepohodlí nebo nespokojenosti.
- Zdravotní problémy – někdy může zanechání kouření odhalit skryté zdravotní problémy, které byly kouřením maskovány. To může vést k pocitu, že se cítíte hůře, i když příznaky přímo nesouvisejí s ukončením kouření.
- Abstinenční příznaky – někteří jedinci mohou i několik měsíců po skončení kouření pociťovat přetrvávající abstinenční příznaky. Ty mohou zahrnovat výkyvy nálad, podrážděnost, únavu, úzkost a potíže se soustředěním.
- Dýchací potíže – přestože se funkce plic po zanechání kouření obvykle zlepší, může se i po 3 měsících objevit přetrvávající kašel nebo dušnost. To může být způsobeno tím, že se plíce čistí od nahromaděných zbytků nebo se hojí z dlouhodobého vystavení kouři.
Někteří lidé mohou i několik měsíců po ukončení kouření pociťovat „únavu z odvykání“. Studie uvádějí, že únava z odvykání kouření má tendenci dosahovat nejvyššího bodu přibližně 6 týdnů po ukončení kouření a poté se stabilizuje a postupně se snižuje.
Jak dlouho potrvá, než se budete cítit dobře?
Po zanechání kouření se mnoho lidí začne cítit obecně lépe během několika týdnů díky zlepšení krevního oběhu a snížení hladiny oxidu uhelnatého.
Většina osob v prvních týdnech pociťuje též lepší čich a chuť, to souvisí s tím, jak tělo opravuje poškozená nervová zakončení. Pocit stoprocentního návratu k normálnosti se však u jednotlivých osob značně liší a může trvat několik měsíců až let.
Tuto dobu ovlivňují faktory, jako je délka a intenzita kouření, celkový zdravotní stav, věk či životní styl. U mladších osob a osob bez dalších zdravotních potíží dochází k rychlejšímu zlepšení.
Jak zvládat potíže?
Zvládání vedlejších účinků po zanechání kouření zahrnuje několik strategií:
- Hydratace – pití dostatečného množství vody může pomoci odplavit toxiny a snížit chuť na kouření.
- Alternativy – používejte náhražky, jako jsou žvýkačky bez cukru nebo mentolové bonbony, abyste zvládli „fixaci“ ústní dutiny spojenou s kouřením.
- Fyzická aktivita – pravidelné cvičení může zlepšit náladu, snížit stres a pomoci zvládnout nárůst hmotnosti, který je často spojen s odvykáním kouření.
- Hluboké dýchání nebo relaxační techniky – tyto metody mohou pomoci snížit stres a zvládnout úzkost nebo podrážděnost.
- Nový koníček – nová záliba vám nejen zabere čas, ale také vytvoří pozitivní východisko pro odbourání stresu a pocit osobního naplnění.
- Náhradní nikotinová terapie – na začátku odvykání mohou produkty jako náplasti, žvýkačky nebo pastilky pomoci zmírnit abstinenční příznaky postupným snižováním příjmu nikotinu.
- Oslava milníků – oslava a malá odměna posílí váš pokrok a motivuje vás k dalšímu pokračování.
Zdroj: everydayhealth.com, betterhealth.vic.gov.au, biologicalpsychiatryjournal.com, ncbi.nlm.nih.gov