Přestali jste kouřit už před několika měsíci, ale stále se necítíte dobře?

Mnoho lidí si jako novoroční předsevzetí dává za cíl přestat kouřit. Možná, že jste si letos tento cíl dali i vy. A podařilo se vám to. Nicméně radost vám kazí to, že se i po téměř třech měsících bez cigarety stále necítíte zcela „normálně“. Proč a co s tím dělat?

Proč se tři měsíce po ukončení kouření cítíte hůře?

Přestat kouřit je významný krok k lepšímu zdraví, který během několika dní nastartuje proces uzdravování vašeho těla. Cesta k tomu, abyste se opět cítili „normálně“, však může být poměrně dlouhá.

Nějakou dobu se můžete cítit hůře, případně pociťovat přibývání na váze, úzkost i pokušení znovu začít kouřit. Příznaky, jako je únava nebo dušnost, mohou přetrvávat i několik měsíců. Vydržte, čekají vás světlejší dny.

Když přestanete kouřit, vaše tělo zahajuje ozdravný proces, aby napravilo škody způsobené kouřením a přizpůsobilo se životu bez nikotinu. Zpočátku mohou tyto změny přinášet určité potíže.

Transformace zahrnuje metabolické změny, detoxikaci, fyziologické úpravy i změny ve funkci neurotransmiterů, zejména dopaminu, které mohou přispívat k pocitům únavy nebo vyčerpání.

I po několika měsících některé z těchto procesů stále probíhají. Výzkumy ale ukazují, že po čtvrt roce úspěšné abstinence mají jedinci tendenci vykazovat lepší funkci dopaminu ve srovnání s dobou, kdy kouřili. Pokud se to tedy ještě nestalo, pravděpodobně se to stane brzy.

Nejčastější problémy po zanechání kouření

I po třech měsících od okamžiku, kdy jste si zapálili poslední cigaretu, se mohou stále vyskytovat následující nepříjemné potíže a problémy:

 • Psychické potíže – pro některé jedince slouží cigarety jako mechanismus zvládání problémů. Po ukončení kouření může být obtížné najít nové způsoby zvládání stresu nebo vypořádání se s emocemi, což vede k dočasnému zhoršení nálady a psychické pohody.
 • Přibývání na váze – někteří lidé mohou po zanechání kouření přibrat na váze. Tento přírůstek hmotnosti, zejména pokud je výrazný, může vyvolat pocit nepohodlí nebo nespokojenosti.
 • Zdravotní problémy – někdy může zanechání kouření odhalit skryté zdravotní problémy, které byly kouřením maskovány. To může vést k pocitu, že se cítíte hůře, i když příznaky přímo nesouvisejí s ukončením kouření.
 • Abstinenční příznaky – někteří jedinci mohou i několik měsíců po skončení kouření pociťovat přetrvávající abstinenční příznaky. Ty mohou zahrnovat výkyvy nálad, podrážděnost, únavu, úzkost a potíže se soustředěním.
 • Dýchací potíže – přestože se funkce plic po zanechání kouření obvykle zlepší, může se i po 3 měsících objevit přetrvávající kašel nebo dušnost. To může být způsobeno tím, že se plíce čistí od nahromaděných zbytků nebo se hojí z dlouhodobého vystavení kouři.

Někteří lidé mohou i několik měsíců po ukončení kouření pociťovat „únavu z odvykání“. Studie uvádějí, že únava z odvykání kouření má tendenci dosahovat nejvyššího bodu přibližně 6 týdnů po ukončení kouření a poté se stabilizuje a postupně se snižuje.

Muž se zlomenou cigaretou.
zdroj: freepik.com

Jak dlouho potrvá, než se budete cítit dobře?

Po zanechání kouření se mnoho lidí začne cítit obecně lépe během několika týdnů díky zlepšení krevního oběhu a snížení hladiny oxidu uhelnatého.

Většina osob v prvních týdnech pociťuje též lepší čich a chuť, to souvisí s tím, jak tělo opravuje poškozená nervová zakončení. Pocit stoprocentního návratu k normálnosti se však u jednotlivých osob značně liší a může trvat několik měsíců až let.

Tuto dobu ovlivňují faktory, jako je délka a intenzita kouření, celkový zdravotní stav, věk či životní styl. U mladších osob a osob bez dalších zdravotních potíží dochází k rychlejšímu zlepšení.

Jak zvládat potíže?

Zvládání vedlejších účinků po zanechání kouření zahrnuje několik strategií:

 • Hydratace – pití dostatečného množství vody může pomoci odplavit toxiny a snížit chuť na kouření.
 • Alternativy – používejte náhražky, jako jsou žvýkačky bez cukru nebo mentolové bonbony, abyste zvládli „fixaci“ ústní dutiny spojenou s kouřením.
 • Fyzická aktivita – pravidelné cvičení může zlepšit náladu, snížit stres a pomoci zvládnout nárůst hmotnosti, který je často spojen s odvykáním kouření.
 • Hluboké dýchání nebo relaxační techniky – tyto metody mohou pomoci snížit stres a zvládnout úzkost nebo podrážděnost.
 • Nový koníček – nová záliba vám nejen zabere čas, ale také vytvoří pozitivní východisko pro odbourání stresu a pocit osobního naplnění.
 • Náhradní nikotinová terapie – na začátku odvykání mohou produkty jako náplasti, žvýkačky nebo pastilky pomoci zmírnit abstinenční příznaky postupným snižováním příjmu nikotinu.
 • Oslava milníků – oslava a malá odměna posílí váš pokrok a motivuje vás k dalšímu pokračování.

Zdroj: everydayhealth.com, betterhealth.vic.gov.au, biologicalpsychiatryjournal.com, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu