Rizikové potraviny. Při jejich konzumaci buďte opatrní

Konzumace některých mořských plodů je nevhodná pro těhotné a kojící matky. Stejně tak se jim ale podle pravidel vyhýbá i britská královská rodina.  Důvod je jednoduchý. U těchto potravin totiž hrozí vyšší riziko otravy jídlem. Mořské plody ale nejsou jedinou rizikovou potravinou.

Potraviny živočišného původu

Otrava jídlem hrozí zejména u potravin, které mají živočišný původ. Jedná se například o maso, mléčné výrobky, vejce nebo již zmíněné mořské plody. K otravě dochází ve chvíli, kdy jsou suroviny nesprávně zpracovány, například při nízké teplotě. Problém ale může nastat již při skladování, pokud nejsou udrženy potřebné podmínky k zachování čerstvosti.

Dle amerického zdravotního institutu Centers for Disease bylo mezi nejnebezpečnější potraviny zařazeno právě maso, a to hlavně z důvodu výskytu bakterie Salmonella, E. coli či Yersinia. Pokud se tyto bakterie nachází v živočišných potravinách, které následně nejsou dostatečně tepelně upraveny, může dojít k nakažení. To má pak za následek teplotu, trávící obtíže a bolesti.

Kontrolujte své jídlo

Opatrní proto buďte na cestách během stravování v hotelu, ale také při přípravě vlastního jídla.  Dle Informačního centra bezpečnosti potravin je navíc jedna ze čtyř infekcí u lidí způsobena bakterií Salmonella.

U mořských plodů se doporučuje konzumovat zpracované potraviny, které prošly kontrolou, nikoli ryby a další plody z tržnice, kde není jejich původ a zpracování jisté.

Ovoce a zelenina

Stejné bakterie ovšem mohou obsahovat i některé druhy ovoce a zeleniny. Výskyt je sice méně pravděpodobný, ale přesto se objevují případy, kdy k otravě přispěl jen pouhý salát.

Ke zdravotním problémům u zeleniny a ovoce se navíc řadí také listerióza. Ta je nebezpečím převážně pro těhotné ženy. Vždy mějte na paměti, že než se jídlo dostane na váš stůl, projde dlouhým procesem. Z farmy je převáženo do obchodních domů nebo na tržnici a má tak šanci se kdekoli kontaminovat. Proto každý kus ovoce i zeleniny před konzumací vždy omývejte.

Jestliže si potrpíte na vegan nebo RAW stravu, přikládejte pozornost také omývání výhonků a klíčků, které v případě tohoto stravování tvoří velkou část jídelníčku. Právě ve vlhkých podmínkách, kde se daří klíčkům, se perfektně množí také bakterie.

Zdroj: Cdc.gov, Bezpecnostpotravin.cz

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu