Rozšířené póry trápí mnoho žen. Naučte se je snadno a účinně minimalizovat

Zdá se vám, že pokaždé, když se podíváte do zrcadla, zírají na vás rozšířené póry? Nebojte, rozhodně nejste sami. Nápadnější póry jsou s přibývajícím věkem častým problémem. Vyzmizíkovat je sice nejde, ale lze je zmenšit a učinit méně výraznými.

Proč jsou naše póry tak velké?

Póry jsou malé otvory, které umožňují potu a kožnímu mazu dostat se na povrch pokožky. O jejich velikosti rozhoduje především genetika. Pokud tedy mají vaši rodiče póry výrazné, je pravděpodobné, že je budete mít i vy. Kromě toho se na zvětšování pórů ale podílejí i další faktory:

  • Produkce mazu a typ pleti – póry se objevují především ve středu obličeje, kde se nachází více mazových žláz. Obecně mastnější pleť může vést k výraznějším pórům.

  • Stárnutí – kolagen a elastin jsou bílkoviny, které poskytují pórům strukturální podporu. S přibývajícím věkem dochází k jejich úbytku kolagenu a elastinu, což umožňuje rozšiřování pórů.

  • Poškození sluncem – nadměrné vystavení ultrafialovému záření narušuje kolagen a elastin, stavební kameny pokožky. Tím se snižuje pevnost pokožky a póry se zvětšují. 

  • Hormonální změny – póry jsou obecně viditelnější od puberty, kdy hormonální změny způsobují, že mazové žlázy produkují více mazu. Ženy si mohou všimnout, že se velikost jejich pórů mění také během menstruačního cyklu.

Lze zmenšit velikost pórů?

Jelikož je velikost pórů většinou výsledkem genetiky, nemůžeme je trvale zmenšit. Můžeme ale minimalizovat jejich výskyt tím, že je budeme udržovat čisté a že se budeme snažit posilovat kolagen a elastin v pokožce. Vyvarujte se též nadměrnému stlačování pórů, například při vymačkávání pupínků a akné.

Existuje mnoho rad, jak přirozeně zmenšit póry. Pomáhá například přejíždění kostkou ledu po pokožce obličeje. Tento stahující účinek ale trvá jen několik minut. Co pomáhá trvaleji?

Nos s rozšířenými a ucpanými póry.
zdroj: freepik.com

Udržujte pleť čistou

Ráno a večer používejte k mytí obličeje jemný čisticí přípravek. Abyste póry zbavili přebytečné mastnoty, používejte pouze produkty označené jako nekomedogenní, což znamená, že neucpávají póry. Vyhněte se přílišnému drhnutí a tření. Vyhýbejte se čisticím prostředkům na bázi oleje nebo alkoholu, protože ty mohou pleť podráždit.

Chraňte pleť před sluncem

Ochrana před slunečními paprsky je nutností, abyste předešli ztrátě kolagenu a elastinu v důsledku poškození pokožky. V rámci denní péče o pleť používejte širokospektrální opalovací krém. Klobouky či čepice s kšiltem mohou také pomoci chránit váš obličej před UV zářením.

Zkuste peeling a jílovou masku

Vyčištění pórů od odumřelých kožních buněk a přebytečné mastnoty pomáhá jejich zmenšení. Příležitostný peeling může pomoci, nepoužívejte ho ale příliš často a vyvarujte se agresivních produktů. Mezi běžné exfoliační přípravky na obličej patří mimo jiné alfa hydroxykyseliny (AHA) a beta hydroxykyseliny (BHA).

Některým lidem pomáhají také jílové masky, které odvádějí přebytečnou mastnotu a uvolňují póry. Jen dbejte na to, abyste je používali jen jednou nebo maximálně dvakrát týdně, aby nedocházelo k vysušování a podráždění.

Používejte retinol

Retinol je univerzální složka v péči o pleť, která je proslulá bojem proti akné a vráskám, jde o deriváty vitamínu A. Stejně jako hydroxykyseliny pomáhá retinol odstraňovat odumřelé kožní buňky a uvolňovat póry. V neposlední řadě také zvyšuje produkci kolagenu, který udržuje pleť pružnou. Přípravky s retinolem je vhodné používat na noc, protože mohou zvýšit citlivost pleti na slunce.

Vyzkoušejte mikrojehličkování či laser

Mikrojehličkování neboli microneedling je způsob, který napomáhá k vypnutí pleti, a tedy i ke zmenšení pórů. Přístroj provádí drobné vpichy do kůže velmi malými sterilními jehlami. Tím se v kůži vytvoří „mikroporanění“, které stimuluje reakci na hojení ran. Ta spustí produkci kolagenu, který posiluje podpůrnou strukturu kolem pórů. Další možností je ošetření laserovou terapií. Laser odlupuje vrchní vrstvu pokožky a podporuje tvorbu kolagenu pod ní.

V neposlední řadě je vhodné si uvědomit, že podle studií nejsou rozšířené póry problémem zdravotním, ale pouze estetickým. Přestaňte své póry příliš pozorovat a dívat se na ně pomocí zvětšovacího zrcadla, které i z normálních pórů dělá obrovské. Tak zblízka a detailně si vás nikdo prohlížet nebude.

Zdroj medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu