Skutečně pozdní večeření způsobuje přibývání na váze?

Mnoho lidí se obává přibírání na váze, když z různých důvodů jedí později večer. Jedním z častých doporučení je nejíst po sedmé, nebo maximálně osmé, hodině večer. Bohužel ne všem to práce, děti a další povinnosti vždy umožní. Nebojte se, ve skutečnosti je mnohem důležitější, co jíte, než kdy jíte.

Jídlo a cirkadiánní rytmus

Představa, že se po jídle ve večerních či nočních hodinách nadměrně přibírá, často vycházejí z výzkumů na zvířatech, které naznačují, že tělo může po určité denní době využívat zkonzumované kalorie jinak. Někteří vědci tak předpokládají, že jídlo v noci je v rozporu s cirkadiánním rytmem, což je 24hodinový cyklus, který říká tělu, kdy má spát, jíst či být aktivní. Tuto teorii skutečně potvrzuje několik studií, například myši, které jedí v rozporu se svým cirkadiánním rytmem, přibývají na váze výrazně více než myši, které jedí pouze během bdění, a to i v případě, že snědí stejné množství potravy.

Několik studií, které byly provedeny na lidech, ale naznačuje, že nemusí nutně záležet na tom, kdy jíte, ale kolik toho sníte. Například ta provedená na více než 1600 dětech nezjistila žádnou souvislost mezi konzumací večeře po 20. hodině a nadváhou. Obecně lze tedy říci, že pokud se celkový příjem kalorií pohybuje v rámci denní potřeby, nezdá se, že by k přibírání na váze docházelo pouze v důsledku pozdního večerního či nočního jídla.

zdroj: pixabay.com

Problém je, že „pozdní jedlíci“ mají tendenci jíst více a nevhodně

Jedním z vysvětlení souvislosti mezi pozdním jídlem a přibýváním na váze je tendence pozdních jedlíků jíst celkově více kalorií. A samozřejmě je přirozené, že bez ohledu na dobu, kdy jíte, vede konzumace většího množství kalorií, než potřebujete, k nárůstu hmotnosti.

Jeden výzkum například zjistil, že lidé, kteří jedli mezi 23. hodinou večerní a 5. hodinou ranní, zkonzumovali za den zhruba o 500 kalorií více než ti, kteří omezili svůj příjem potravy pouze na denní hodiny. Průměrný noční jedlík časem přibral o 4,5 kg více. Bohužel, nejenže lidé, kteří jedí pozdě, mají tendenci sníst více jídla, ale často si také hůře vybírají potraviny. Pozdě večer a v noci většinu lidí více lákají nezdravé, kalorické potraviny s malou výživovou hodnotou, jako jsou chipsy, zmrzlina či sušenky.

Dobrým příkladem jsou lidé, kteří pracují na noční směny. Mnohé studie naznačují, že lidé pracující v noci mají tendenci z pohodlnosti svačit nezdravé potraviny. Dalším faktorem, který vede k horšímu výběru potravin v noci, je „emoční stravování“. Je důležité rozlišovat mezi skutečným hladem a jídlem způsobeným stresem, úzkostí, nudou nebo smutkem.

Zdroj: sciencedaily.com, emerald.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu