Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik spánku vaše dítě potřebuje? Jak dlouho ho můžete nechat spát a jak zjistíte, že jeho spánek je kvalitní? Sestavili jsme pro vás seznam nejčastější otázek, které zajímají každého rodiče.
Proč je pro děti spánek důležitý?
Děti, zejména ty malé, potřebují dostatek spánku, aby se dobře vyvíjely a byly zdravé. Jejich svaly, včetně srdce, se po náročném dnu během spánku regenerují. Spánek také ovládá signály, které říkají dítěti, kdy je hladové a kdy jíst nepotřebuje.
Spánek zvyšuje mozkovou aktivitu
Zatímco se vaše dítě nachází v říši snů, jeho mozek ukládá vzpomínky, které dítě za celý den zažilo. Právě tento moment je klíčová součást učení. Dítě také potřebuje spánek, aby se mohlo ve škole lépe soustředit, jeho práce mu půjde snáze a rychleji.
Kolik spánku dítě potřebuje?
Děti potřebují mnohem více odpočinku než my dospělí. Batole by mělo prospat 11 až 14 hodin denně. Děti ve věku od 3 do 5 let by měly spát 11 až 13 hodin denně, školáci od 6 do 13 roku naspí 9 až 11 hodin a dospívající děti potřebují 8-10 hodin spánku denně.
Musí děti spát i během dne?
Kolik hodin vaše dítě naspí za den závisí na tom, jak moc a jak kvalitně spí v noci. Batole může spát 8 hodin za noc a zbytek dospí po čas dne. Navíc, většina dětí do 5 let vyžaduje i denní spánek. Ovšem pozor, je důležité nenechávat děti spát přes den moc dlouho, narušili byste tím jejich noční spánek.
Jak dostat děti do postele bez křiku?
Udělejte si ze spaní jakousi rutinu, které se budete držet každý den. Můžete začít zklidňující koupelí, čištěním zubů, a pak se přesuňte do pokoje nebo ložnice, kde svým dětem spánek zpříjemníte například čtením pohádek při tlumeném světle. Nezapomínejte, že místnost by měla být dobře větraná. Také se zaměřte na ty starší – telefony, počítače nebo televize by neměly před spaním používat.
Má moje dítě dostatek spánku?
Mezi základní znaky, pomocí nichž poznáte, zda je dítě vyspané, patří bezproblémové vstávání, mrzutost, nesoustředěnost a únava po celý den.
A jak to máte se spánkem vašich dětí vy? Patříte mezi ty, které mají to štěstí a spánek vůbec neřeší? Nebo spánek řešíte téměř od jejich narození?
Zdroj: Kids Health: „Naps.“ | zdroj foto: freepik