Svědící chodidla: Co vše se může skrývat v pozadí tohoto poněkud zvláštního problému?

Chronické svědění jakékoli části těla může být velmi nepříjemné. Pokud se svědění týká vašich chodidel, která jsou v porovnání s jinými částmi těla mnohem více vystavována tření a vlhkosti, stává se tento problém ještě intenzivnějším. Co může být příčinou svědících chodidel a jak se této nepříjemnosti zbavit?

Proč nás svědí chodidla?

Většina lidí na své nohy příliš nemyslí. Bez ohledu na to, že zažívají poměrně drsné prostředí a jsou denně vystaveny mnoha dráždivým látkám. Chodidla se například během dne potí, protože ale nosíme neprodyšné boty, zůstávají ve vlhkém prostředí celé hodiny.

To vytváří ideální prostředí pro rozmanité plísně, parazity a kožní onemocnění, které vedou k vyrážkám a svědění. Vaše chodidla mohou být také ovlivněna určitými tělesnými stavy.

Atletická noha

Jednou z nejčastějších příčin svědění chodidel je plísňová infekce, které se lidově přezdívá atletická noha. Obvykle se šíří z podlah, ale můžete ji dostat i z ponožek a ručníků. Tato plísňová infekce je velmi nakažlivá a snadno šíří mezi sportovci v šatnách, od čehož se odvíjí i její název.

Kromě neodbytného svědění se u postižených mohou objevit červené šupinky, pálení a puchýře. Plíseň se navíc může rozšířit z kůže na nehty. Nejlepším lékem je prevence, zejména pokud sportujete nebo se vám hodně potí nohy. Dbejte na to, abyste nechali nohy „větrat“, a často si je myjte. V šatnách, sprchách či bazénech noste pantofle.

Dyshidrotický ekzém

Pokud máte na paži nebo na hrudi ložisko ekzému, víte, jak svědivé a dráždivé toto onemocnění může být. Ekzém si může najít cestu i vaše chodidla.  V tom případě jde nejčastěji o dyshidrotický ekzém, který vytváří malé puchýřky na prstech nohou a na chodidlech. Stejný problém může ale způsobovat i na rukou.

Příčinu není snadné určit, svou roli pravděpodobně hraje genetika. Nejvýraznějšími příznaky jsou svědící puchýřky, ale před propuknutím ekzému si můžete všimnout též mravenčení nebo pálení na chodidlech.

Léčba je dlouhodobá, protože neexistuje žádný stoprocentně účinný způsob, jak toto onemocnění vyléčit. Určitou úlevu vám mohou přinést hydratační a steroidní krémy.

Suchá pokožka

Svědění a nepříjemný pocit na patách mohou být způsobeny suchou pokožkou, která bývá často ztvrdlá a popraskaná. Suchá kůže má podobné příznaky jako atletická noha a ekzém.

Řešení tohoto problému je ale mnohem jednodušší, často stačí pravidelné používání krému určeného pro hydrataci nohou. Pomoci může také pemza, která odstraní ztvrdlé vrstvy kůže, a krémy tak mohou následně lépe proniknout do pokožky.

Kontaktní dermatitida

Běžným typem kontaktní dermatitidy je ta, kdy podráždění pochází z materiálu bot, případně ponožek. Podle studií může jít nejen o materiál, ale i o chemické látky, které se používají ke zpracování obuvi. Tyto chemikálie negativně působí na vaši kůži, což způsobuje svědění a podráždění chodidel při každém nošení této obuvi.

Kontaktní dermatitidu lze poměrně snadno rozpoznat, protože vyrážka se obvykle objevuje pouze v místě, kde se obuv či látka dotýká vaší nohy, a způsobuje zánět zvláštního tvaru.

Chodidla nohou.
zdroj: freepik.com

Juvenilní plantární dermatóza

Svědění nohou může trápit nejen dospělé, ale také děti. Jedním ze specifických onemocnění, které je běžné u dětí od 3 do 14 let, je juvenilní plantární dermatóza. Vyskytuje se zejména u dětí, které mají často zpocené nohy.

Pocení a následné vysychání vede k prasklinám na povrchu kůže, které způsobují svědění a vyrážku. Kromě speciálních krémů, které pomohou hojit kůži a zmírnit pocení, se doporučuje také nošení prodyšné obuvi a ponožek.

Onemocnění jater a ledvin

Naše orgány se navzájem ovlivňují, takže když jeden z nich nefunguje hladce, způsobuje to problémy v jiných orgánech, a to i na kůži. Za svěděním chodidel tak může být i onemocnění jater, například primární biliární cirhóza, primární sklerozující cholangitida nebo zánět žlučových cest. Příčina svědění není zcela známá, ale mezi často uváděné teorie patří nahromadění žlučových solí nebo jiných chemických látek v těle.

Příčinou svědících chodidel mohou být též problém s ledvinami. Ledviny mají za úkol filtrovat nečistoty z naší krve a přeměňovat je na odpad. Mnoho pacientů s pokročilým onemocněním ledvin se potýká s problémem svědících chodidel a dalších částí těla. Svědění se může zhoršit při nedostatečné dialýze.

Onemocnění štítné žlázy

Problémy se štítnou žlázou mohou být velmi různorodé. Možná víte, že hypertyreóza může vést ke ztrátě hmotnosti, zatímco hypotyreóza může vést k přibývání na váze. To ale rozhodně není vše.

Kromě toho, že onemocnění může změnit rysy vašeho obličeje a očí, může způsobit též suchou kůži a chronické svědění. Mohou se objevit rovněž rýhy a svědivé hrbolky na chodidlech a dlaních rukou.

Neuropatické pocity svědění

Naše kůže obvykle signalizuje mozku, že nás svědí prst na noze, a vy se pak poškrábete. Někdy se ale tyto signály mohou zkřížit, takže cítíte svědění, které neexistuje. To může být velmi frustrující, protože škrábání tak často nepomůže svědění odstranit. Tomuto stavu se říká neuropatické svědění.

Podle studií může být chronické svědění nohou způsobeno poruchami funkce neuronů vnímajících svědění, které vytvářejí senzorické halucinace pruritogenních podnětů. To znamená, že váš mozek si myslí, že vás svědí palec u nohy nebo chodidlo, ale škrábání ani léky nepomáhají zmírnit příznaky.

Většina léčebných postupů pro tento typ svědění vyžaduje něco, co zablokuje aktivitu neuronů, která vede ke svědění. Je známo, že k neuropatickému svědění vede též několik poruch nervového systému, například mrtvice a roztroušená skleróza.

Těhotenství

Velmi časté je specifické svědění chodidel v těhotenství, které může mít několik různých příčin, například hormonální změny či roztažení a citlivost nervů. V pozdním stadiu těhotenství se může objevit intrahepatální cholestáza, což je stav související s problémy s játry.

To může u těhotných způsobit silné svědění rukou a nohou bez výrazné vyrážky. Příčina svědění je podobná chronickému svědění při onemocnění jater, žluč není schopna v játrech správně proudit, což vede k hromadění žlučových kyselin v krvi.

Zdroj: aad.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, hopkinsmedicine.org, clevelandclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu