Pokud si nebudete kontrolovat krevní tlak, může to vést ke komplikacím, jako jsou srdeční choroby nebo mrtvice. Jednou z prvních obranných linií v boji proti vysokému krevnímu tlaku je to, co jíte. Nicméně kromě potravin také hodně záleží na tom, co pijete. Vyzkoušejte některý z těchto nápojů, který vám krevní tlak bezpečně sníží.
Rajčatový džus
Pití jedné sklenice rajčatové šťávy denně může podpořit zdraví srdce. Rajčatová šťáva totiž zlepšuje jak systolický, tak diastolický krevní tlak, stejně jako cholesterol. A to hlavně u těhotných žen. Abyste se vyhnuli zbytečnému sodíku, který může mít opačný účinek na krevní tlak, kupte si nesolený rajčatový džus.
Šťáva z řepy
Nejen, že tato barevná nízkokalorická zelenina obsahuje řadu vitaminů, minerálů a rostlinných sloučenin podporujících zdraví, ale může také pomoci snížit krevní tlak. Řepa je bohatá na dietní dusičnany, sloučeninu, o které je známo, že má účinky na snížení krevního tlaku. Takže jedna sklenice řepné šťávy denně a budete nejenom fit, ale také štíhlí.
Švestková šťáva
O švestkové šťávě je již dlouho známo, že pomáhá zmírňovat zácpu. Ale jednou z méně známých zdravotních výhod šťávy ze švestek je to, že také snižuje krevní tlak. Významné snížení krevního tlaku probíhá už u lidí, kteří sní tři sušené švestky denně. Snižuje ale také cholesterol. Chcete-li využít těchto účinků, vypijte sklenici stoprocentní šťávy ze švestek nebo si připravte vlastní vymačkáním namočených švestek.
V ČR se odhaduje výskyt opakovaného nebo přetrvávajícího zvýšení krevního tlaku u dospělých mezi 25-64 let až na 35 %, přičemž její výskyt se zvyšuje s věkem. V ČR žije přibližně 2.5 mil hypertoniků.
IKEM (https://www.ikem.cz/cs/arterialni-hypertenze/a-435/)
Džus z granátového jablka
Granátová jablka jsou nejen bohatá na živiny, jako je folát a vitamin C, ale mohou se také pochlubit silnými protizánětlivými účinky. Není tedy překvapením, že šťáva z granátového jablka může přispět k zdravé stravě pro srdce. Pro snížení krevního tlaku je doporučeno denně vypít 240 mililitrů tohoto džusu. Pokud se rozhodnete do svého jídelníčku přidat šťávu z granátového jablka, ujistěte se, že jde o 100% šťávu bez přidaného cukru.
Džus z bobulí
Stejně jako granátová jablka jsou bobule – zejména borůvky – známé svými antioxidačními vlastnostmi. Méně se však ví o jejich přínosech pro srdce. Pití brusinkového nebo třešňového džusu může zlepšit krevní tlak. Konzumace bobulí sníží jak systolický krevní tlak, tak cholesterol. Pokud se rozhodnete pro bobulovou šťávu zakoupenou v obchodě, ujistěte se, že neobsahuje žádný přidaný cukr.
Co jiného může pomoci?
Kromě přidání nápojů snižujících hypertenzi do vaší stravy můžete vyzkoušet následující věci, které vám pomohou snížit váš krevní tlak:
- Pohyb. Začlenění fyzické aktivity do vašeho každodenního života může být při snižování krevního tlaku stejně účinné jako některé léky. Je doporučeno 150 minut týdně střední aktivity nebo 75 minut týdně intenzivní aktivity pro zdraví.
- Zbavte se přebytečného tuku. Máte-li nadváhu nebo obezitu, musí vaše srdce tvrději pracovat, aby pumpovalo krev do celého těla. Dokonce i ztráta pouhých několika kilogramů může pomoci snížit váš krevní tlak.
- Přestat kouřit. Každá cigareta, kterou vykouříte, vyvolá krátkodobé zvýšení krevního tlaku. Z dlouhodobého hlediska může užívání tabáku způsobit tuhnutí vašich tepen, což může vést k vysokému krevnímu tlaku.
- Nestresujte se. Chronický stres může přispět k vysokému krevnímu tlaku. Pokud je to možné, vyhněte se stresorům a pokuste se najít zdravé způsoby, jak svůj stres zvládnout. I když nelze vyloučit všechny zdroje stresu, vyčlenění času na relaxaci vám může pomoci uklidnit mysl a snížit krevní tlak.
Zdroj: healthline.com, IKEM