Vypořádat se se smrtí blízkého není jednoduché, obzvláště před Vánoci. Nabízíme vám několik kreativních přístupů, které mohou vaši ztrátu zmírnit

Ztráta blízkých je bohužel věc, která nemine nikoho z nás. Pokud milovaný člověk zemře o Vánocích, je to situace ještě těžší a smutnější. Nicméně, vždy je potřeba nějak se vyrovnat s tím, co se stalo. Rádi bychom se s vámi podělili alespoň o několik kreativních nápadů, které vám mohou pomoci.

Obecně platná rada neexistuje

Žádný dokonalý předpis, jak se se ztrátou blízkého člověka vypořádat, neexistuje. Všichni máme svůj vlastní způsob, kterým se smutkem bojujeme, ale dobrá zpráva je, že čas opravdu uzdravuje. Některé dny jsou snazší než jiné, v obdobích, jako jsou například svátky, narozeniny či jmeniny, se nám zesnulí připomínají velmi silně, a to i mnoho let po jejich odchodu. Ve chvílích, kdy je to obzvlášť těžké, je dobré udělat něco navíc, co nám pomůže kritickou situaci zvládnout.

Pište deník

Někteří lidé v této situaci vyhledají pomoc psychoterapeuta, jiní se svěří a čerpají podporu od dobrého přítele nebo příbuzného a někdo se rozhodne cestovat nebo vyvine kreativní úsilí, aby se se ztrátou vyrovnal. Poté, co milovaná osoba zemře, je normální klást si mnoho otázek o životě a smrti. O tom, proč se to stalo. Pro hledání odpovědí je velmi dobrým způsobem psaní deníku. Je to výborný způsob, jak se vypořádat se ztrátou, jak dát průchod svým pocitům a myšlenkám.

Vzpomínky

Paměť je omylná a nespolehlivá. Je to však jediný způsob, jak se spojit s tím, co se stalo v minulosti. Někdy se detaily mohou rozmazat, někdy se nám situace, na kterou vzpomínáme, vybavuje lepší či horší, než ve skutečnosti byla. Na reálné pravdě ale nezáleží, důležité jsou emoce, které jste v tu dobu měli a které ve vás přetrvávají. Když vzpomínáte, myslíte na šťastné chvíle, i když vám u toho tečou slzy, vybavujete si věci, které už dávno ve vaší paměti zapadly. To je velmi osvobozující.

Napište příběh

Vyprávění je také skvělým způsobem, způsobem, jak znovu oživit postavy a příběhy. Proces zahrnuje čtyři kroky:

  1. Potvrzení: Je nezbytné prožít smutek a psychickou nepohodu. Zármutek je proces, který nám pomáhá ztrátě se přizpůsobit.
  2. Prolomit ticho: Vyprávění bolestivého příběhu napomáhá procesu hojení.
  3. Přijetí: Přijetí toho, co se stalo, je na celé emocionální úzdravě nejdůležitější.
  4. Smysl příběhu a posouvání se vpřed: Věci začnou dávat smysl a přinesou vaši transformaci a nový pohled na život.

Napište dopis

Neexistuje žádné správné a špatné psaní dopisu, důležité je napsat, co cítíte. Úlevu přinese dopis, který adresujete přímo zesnulému člověku. Řekněte mu/jí, jak moc vám chybí. Pište o tom, čeho jste si na daném člověku vážili, pište o společných zážitcích. Napište, proč vám zesnulý člověk chybí, napište o tom, co dělají ostatní blízcí lidé, jak se se ztrátou vyrovnávají či co jste o nich zjistili nového. A nezapomeňte! „Jedinou otázkou, kterou jsem se vždy chtěl/a zeptat a nestihl/a jsem to, je …“

Nezapomeňte, že bez ohledu na to, jak se rozhodnete kreativně léčit ze ztráty své milované osoby, je to pro vás ta správná cesta! Navíc jde o jedinou možnost, která vám v dané situaci může pomoci.
Klidné svátky vám i ostatním pozůstalým a nezapomeňte ctít ty, které jste ztratili.

 

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu