Zajímavosti o mozku. Odborníci ho stále neznají dokonale

Jak funguje lidský mozek? I když na tuto otázku umí mnoho odborníků přibližně odpovědět, žádný z nich nemá kompletní jistotu. Jedná se totiž o orgán, který je pro vědce i lékaře stále záhadou. V současné době však existuje několik zajímavostí, které osloví nejednoho z vás.

Zvládne mozek více úkolů najednou?

Jste přesvědčeni o tom, že zvládáte více věcí najednou? I když se v jednu chvíli staráte o dítě, žehlíte a stíháte sledovat televizi, neznamená to, že děláte vše naráz. Ve skutečnosti váš mozek dokáže upřít pozornost jen na jednu věc a dokáže mezi nimi pouze „přepínat“. Čím více úkolů si proto v jednu chvíli uložíte, tím méně se na jednotlivé z nich budete moci soustředit. Právě z toho důvodu se nevyplácí během řízení telefonovat nebo například jíst.

Důležitá funkce cholesterolu

Mozek má mnohem vyšší procento cholesterolu než jiné orgány v těle. Přibližně 25 % této látky, která se nachází v těle, se soustřeďuje právě v mozku. Ten jej ovšem nepřijímá z krve, ale vytváří si svůj vlastní.

Miliardy neuronů

V lidském mozku se nachází přibližně sto miliard neuronů. Tolik hvězd je odhadem vědců také v naší galaxii. Tvoří mezi sebou složitá spojení a zpracovávají veškeré informace. Za pouhou myšlenkou proto může být velmi složitá spleť a komunikace neuronů. Neurony navíc mezi sebou komunikují v extrémní rychlosti, proto dokážeme v jedné chvíli vyhodnotit i několik náročných úkonů za sebou.

Množství myšlenek

Národní vědecká nadace zkoumala v minulých letech lidské myšlenky. Ukázalo se, že průměrný člověk jich má za den kolem dvanácti až šedesáti tisíc. Přibližně 95 % z nich se opakuje stejně jako předchozí den a více než polovina je negativních.

Mozek se v polovině života zmenšuje

Zatímco přibližně do čtyřicátého roku života se mozek aktivně vyvíjí, později přichází jeho zmenšování. Dobrou zprávou ovšem je, že na velikosti nezáleží. Vědci a lékaři udávají, že i malý mozek může být stejně výkonný, jako ten velký.

Zdroj: Dentinstitute.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu