Bílý cukr a jeho nadměrná konzumace jsou považovány za jeden z nejhorších stravovacích prohřešků, který má pro náš organismus dalekosáhlé nežádoucí účinky. S cukrem není spojena pouze obezita, ale také řada zdravotních problémů. Nejznámějším, ale zdaleka ne jediným, je cukrovka. Vzhledem k tomu, že cukr se v současné době automaticky přidává do velkého množství výrobků, je na něm řada lidí vlastně závislých. Jednou z nejjednodušších cest, jak množství cukru, který zkonzumujeme, alespoň částečně omezit, je, že ho v kávě, čaji či při pečení nahradíme něčím jiným. Jaké máme možnosti?
Med, ale pozor na jeho původ i teplotu potravin
Nejznámější alternativou k rafinovanému cukru je zcela jistě med. Přírodní čistý med je jedním ze zázraků přírody. Obsahuje velké množství vitamínů i minerálů. Pro své antiseptické a antibakteriální účinky je med kromě potravinářství již od starověku využívaný také v léčitelství. Z hlediska blahodárných účinků na náš organismus stojí za zmínku také jeho schopnost snižovat hladinu cholesterolu i stresu. Důležité je samozřejmě zvolit pokud možno český med od včelaře. U zahraničních medů totiž hrozí několik problémů, od přidání cukru přes antibiotika až po alergii na cizokrajné rostliny. Pokud chcete účinky medu využít co nejlépe, pamatujte si, že ho nesmíte přidávat do potravin a nápojů, jejichž teplota je vyšší než čtyřicet stupňů. Tato teplota totiž řadu jeho prospěšných látek ničí.
Javorový či agávový sirup
Javorový sirup většina z nás zná jako ochucovadlo na palačinky, které ozvláštní svou lehce oříškovou chutí. Kromě jeho chuti je javorový sirup ale také velmi zdravý. Najdeme v něm velké množství nejrůznějších minerálních látek, jako je zinek, mangan či železo, a také antioxidantů. Zároveň má nízký glykemický index. Kromě javoru se dá využívat při vaření, pečení a slazení nápojů také podobný sirup pocházející z agáve. Jen nezapomeňte na to, že oba sirupy jsou vysoce kalorické, při snaze zhubnout to s nimi tedy nepřehánějte
Banán, hroznové víno i sušené ovoce
Při pečení lze místo cukru velmi snadno používat také ovoce. Především banán či hrozné víno. Banán stačí rozmačkat, z vína musíte vymačkat šťávu. Uvidíte, že cukr ve vašem těstě nahradí tak, že si na něj ani nevzpomenete. Jinou možností je sušené ovoce, meruňky, švestky, fíky či datle. Přidat je můžete rovněž do dezertů, nebo také do jogurtů a konzumovat jdou i jen tak místo sušenek a dalších sladkostí.
Stévie
Stévie je rostlina původně z Jižní Ameriky, její listy obsahují velmi sladký extrakt. Jeho velkou výhodou je v porovnání s medem či nejrůznějšími sirupy především to, že nemá žádný vliv na hladinu glukózy v krvi. Z tohoto důvodu je tak stévie doporučována i lidem trpícím cukrovkou. V neposlední řadě je stévie odolná vůči vysokým teplotám, lze ji tak bez problémů přidávat i do horkých nápojů a pokrmů.
Zdroj: healthline.com