Zarudnutí chodidel. Na vině může být plíseň, těhotenství a další příčiny

Cítíte při každém kroku nepříjemný tlak, svědění a bolest? Zkontrolujte svá chodidla a přesvědčte se, zdali nejsou zarudnutá nebo plná červených fleků. Tento stav obvykle způsobují plísně nohou, infekce, ale například i těhotenství.

Krátkodobé zarudnutí

Zdravé tělo by mělo denně zvládnout přiměřený pohyb. Proto by vám neměl dělat problém běh, dlouhé stání nebo sezení. Pokud tomu tak je, znamená to, že se potýkáte s určitým zdravotním problémem. Většina příčin, které vedou k zarudnutí je zcela běžná, proto jen stačí zjistit, jaká příčina je na vině u vás.

Všímejte si, jak rychle vám chodidla rudnou. Zdali jde o trvalý stav nebo chvilkovou záležitost, která brzy odezní.

Většinou jsou to těhotné ženy, které při sebemenší zátěži pociťují nepříjemné svědění a tlak v chodidlech, ale jakmile zvednou nohy výše, uleví se jim. V podobném případě pomáhají chladivé obklady nebo studená koupel na nohy. Právě v letních měsících trpí těhotné na tento problém nejvíce, proto by si měly dopřát dostatek odpočinku.

V krátkodobém intervalu se může také jednat o alergii, reakci na přílišný chlad, teplo nebo na některé dráždivé chemické látky.

Trvalé zarudnutí

Pokud vás rudá chodidla trápí neustále, svědí vás a pálí, zajděte za svým lékařem, jelikož by se mohlo jednat o infekci a plíseň. Ta bývá v mnoha případech nakažlivá, proto ji raději řešte včas, ať neohrožujete své okolí. Obvyklými příznaky bývají také otoky, ale výjimkou není ani horečka. V pokročilém stádiu se objevují praskliny v kůži, a dokonce i hnis.

Pozor na vážnější příčiny

Zarudlá chodidla nepodceňujte. Někdy se v těle může odehrát cévní příhoda, která má za následek nejen zarudnutí chodidla. Pokud se tedy k takovému stavu přidají vysoké horečky, výraznější bolesti a téměř nemožnost chůze, neváhejte a volejte si rychlou pomoc.

Zdroj: Buoyhealth.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu