Kolagen. Není den, kdy byste toto slovo, především díky reklamám na rozmanité přípravky, které ho obsahují, nezaslechli. Je důležitou součástí nejrůznějších doplňků stravy určených pro osoby, které trápí artritida a bolesti kloubů, ale stejně důležitou roli plní i v nejrůznějších pleťových krémech a sérech. Co vlastně o této zázračné látce víme?
Co je kolagen?
Kolagen je jednou z nejdůležitějších bílkovin v našem těle, představuje přibližně třicet procent všech tělesných bílkovin v našem organismu. Je jedním z hlavních stavebních kamenů pokožky, kostí, chrupavek, šlach a vazů. Nachází se také v mnoha dalších částech těla, včetně krevních cév, rohovky a zubů. Můžete si ho představit jako „lepidlo“, které drží věci pohromadě. Ve skutečnosti slovo pochází právě z řeckého slova „kólla“, což znamená lepidlo.
K čemu kolagen v těle slouží?
V našem těle existuje mnoho různých typů kolagenu. Nejdůležitější jsou pak čtyři hlavní typy kolagenu. Typ I tvoří 90 % kolagenu v našem těle a je tvořen hustě uspořádanými vlákny. Zajišťuje strukturu kůže, kostí, šlach, vláknitých chrupavek, pojivové tkáně a zubů. Typ II je tvořen volněji uloženými vlákny a nachází se v elastické chrupavce, která tlumí klouby. Typ III podporuje strukturu svalů, orgánů a tepen. Typ V je typický pro stěnu krevních cév. Bohužel s přibývajícím věkem tělo produkuje méně a méně kvalitního kolagenu. Jedním z viditelných znaků je pokožka, která se stává méně pevnou a pružnou. S věkem ale slábne také chrupavka.
Živiny, které zvyšují tvorbu kolagenu
Veškerý kolagen začíná jako prokolagen. Tělo vytváří prokolagen kombinací dvou aminokyselin – glycinu a prolinu. Tento proces využívá vitamín C. Tělu lze tak určitými živinami napomoci k tvorbě kolagenu. Vitamín C organismu můžete dodat konzumací ovoce a zeleniny, prolin se nachází ve vaječných bílcích, pšeničných klíčcích, mléčných výrobcích, zelí, chřestu či houbách. Glycin najdete především ve vepřové kůži, kuřecí kůži a želatině, ale nachází se i v různých potravinách obsahujících bílkoviny. V neposlední řadě produkci kolagenu napomáhá měď. Tu najdete například v sezamových semínkách, kakaovém prášku, kešu oříšcích a čočce.
Faktory, které snižují tvorbu kolagenu
Kromě toho, že pokles tvorby kolagenu přirozeně souvisí s přibývajícím věkem, existují i další rizikové faktory a činnosti, které jeho tvorbě nesvědčí. Jedná se například o potraviny obsahující velké množství cukru, kouření a také ultrafialové záření.
Zdroj: medicalnewstoday.com