Žena trpěla elektrickými šoky v nohách, mohla za to tasemnice v páteři

Na lékařskou pohotovost se dostavila 35letá Francouzka, která začala ve svých dolních končetinách pociťovat podivné „elektrické šoky“. Když tyto záškuby začaly, myslela si, že brzy odejdou a dál jim nevěnovala pozornost.

Jenomže den ode dne sílily a znemožňovaly jí tak běžné denní činnosti, také se kvůli nim musela vzdát jízdy na svém koni, protože jakmile se elektrické šoky objevily, okamžitě z koně spadla.

Ženě se v páteři ukrývala tasemnice

Lékaři jí ve středisku Hospitalier Universitaire de Dijon ve francouzském Dijonu udělali několik vyšetření a zjistili, že se k jejímu devátému obratli dostal parazit. Laboratorní testy odhalily, že žena měla vysoký počet bílých krvinek, což je většinou známkou infekce.

Lékaři jí provedli magnetickou rezonanci, díky které objevili podivnou lézi, kterou museli odstranit. Po testování lékaři potvrdili, že se jedná o cystu vytvořenou larvou druhu tasemnice zvané Echinococcus granulosus , která vyvolává stav známý jako cystická echinokokóza.

Co je Echinococcus granulosus a jak se do těla ženy tasemnice dostala?

Tento parazit se nejčastěji vyskytuje u psů, kteří jej získávají od jiných zvířat, zejména od ovcí a skotu. Aby tasemnice infikovala lidi, musel by se člověk dotknout infikovaného psa nebo jeho výkalů, poté se dotknout tváře a tasemnici nechtěně spolknout. Druhou možností je, že tasemnice se nacházela v jídle nebo vodě.

autor: New England Journal of Medicine

O tasemnici nemusí člověk vůbec vědět

Po spolknutí se může Echinococcus granulosus rozrůstat v cystách různě po těle, tzv. cystická echinokokóza. Infekce může způsobit cystické léze v játrech a plicích a také v centrální nervové soustavě a kostech. Pomalu rostoucí cysty nemusí mít za následek žádné příznaky i po celá léta.

Žena přiznala, že v posledních měsících byla v kontaktu se skotem a také má doma kočku. Kromě operace, při které došlo k odstranění cysty, musela být také léčena antiparazitickými léky. Trvalo dlouhých devět měsíců, než se úplně vyléčila.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu