Ženě se na zádech objevila velká vyrážka, které předcházelo obyčejné virové nachlazení a studené počasí

Běžné nachlazení může způsobit typické komplikace, jako je například infekce ucha nebo bronchitida. Ale virová infekce dýchacích cest se pro 70letou ženu stala velmi nebezpečnou a zajímavou zároveň. Její zdravotní stav lékaři připisují studenému newyorskému počasí.

Záda ženy vypadala jako jedna velká červená síť

Tato starší dáma navštívila pohotovost poté, co se jí na zádech objevila tmavě červená, purpurová vyrážka – ihned poté, co žena onemocněla virovou infekcí dýchacích cest, kterou doprovázely závratě. Lékaři zjistili, že pacientka trpí onemocněním tzv. livedo reticularis – vyrážka tvořící „sítě“ po těle a související s oteklými krevními cévami. Zhoršuje se, jakmile tělesná teplota člověka klesne.

Po mnoha vyšetřeních lékaři zjistili, jakou nemocí žena trpí

Lékaři provedli hned několik testů, ženě nakonec diagnostikovali vzácnou nemoc zvanou studená aglutininová nemoc, která způsobuje, že tělo si omylem napadne a zničí červené krvinky. Lékaři se shodli, že příčinou byla nedávná infekce dýchacích cest, která se zhoršila vlivem nepříznivého počasí, co v té době v New Yorku panovalo.

Ženě byl podán lék rituximabem (lék, který léčí některé druhy rakoviny a autoimunitní onemocnění) a krevní transfuze. I po několika týdnech léčby u ženy vyrážka stále přetrvává, což není nic neobvyklého, dle lékařů obvykle zmizí během šesti měsíců.

foto: Health

Studená aglutininová nemoc

Studená aglutininová nemoc je typ autoimunitní hemolytické anémie (AIHA), která způsobuje, že imunitní systém člověka poškozuje červené krvinky. Mezi klasické příznaky patří únava, bolesti hlavy, závratě, studené nohy a ruce, žloutenka. Toto onemocnění může také zapříčinit srdeční problémy, včetně nepravidelného srdečního rytmu, zvětšení srdce, srdeční šelest nebo dokonce srdeční selhání.

Jakmile je nemocná osoba vystavena teplotám pod 10 stupňů Celsia, mohou se bílkoviny, které obvykle bakterie napadají, připojit k červeným krvinkám dané osoby. Tyto proteiny vážou červené krvinky na shluky – tzv. aglutinace. Nakonec dojde ke zničení červených krvinek, což vede k anémii (červené krvinky přenáší kyslík do tkání v těle).

Způsob léčby závisí na řadě faktorů, včetně základní příčiny nemoci, symptomů pacienta a závažnosti nemoci.

Zdroje: health.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu