Ženy a chloupky na obličeji: Proč rostou a jak se jich účinně zbavit?

Známe to všichni, najednou se nám z ničeho nic objeví chloupek nebo několik chloupků tam, kde jsme to nečekali. Pokud jste žena a nový přírůstek se objeví na vašem obličeji, pravděpodobně ho nevítáte s radostí, ale s pinzetou. Jedním z častých míst, kde mnohé ženy chloupky trápí, je brada a oblast čelisti.

Chloupky na obličeji a jejich specifika

To, co někteří považují za obyčejný zatoulaný chloupek, může být pro jiné zničující pro jejich sebevědomí. Ostatně i studie uvádějí, že ženy žijící s nežádoucím ochlupením v obličeji uvádějí vysokou míru úzkosti a deprese.

Diskusi o ochlupení obličeje u žen navíc též komplikuje fakt, že ochlupení není jednotnou charakteristikou. Někteří lidé jsou přirozeně „chlupatější“ než jiní. To znamená, že „normální“ růst ochlupení u jednoho člověka může být u jiného příznakem zdravotního problému.

Nejčastějších příčiny ochlupení v obličeji u žen:

  • Stárnutí –  růst chloupků na bradě a v oblasti čelisti může být přirozenou součástí stárnutí. Hormonální změny, které přicházejí s menopauzou, mají vliv na ochlupení hlavy i těla. Ačkoli to může být nepříjemné, není neobvyklé, že pocítíte změnu struktury vlasů, a dokonce zaznamenáte jejich vypadávání. Ve stejnou dobu vám ale na druhou stranu mohou začít růst chloupky nad horním rtem a v oblasti čelisti.
  • Hormonální nerovnováha – když vaše tělo produkuje příliš mnoho androgenů, jako je testosteron, způsobí to vypadávání vlasů na hlavě a růst chloupků na obličeji.
  • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) – je endokrinní onemocnění, které způsobuje celou řadu komplikací, od nepravidelné menstruace a akné až po zvýšené riziko cukrovky 2. typu. PCOS způsobuje též nadprodukci androgenů. Tato hormonální nerovnováha může způsobit růst chloupků v obličeji.
  • Diabetes – i když přesně nevíme proč, existuje souvislost mezi inzulinovou rezistencí a hyperandrogenismem, a to i u lidí, kteří netrpí PCOS. Není tedy neobvyklé, že ženy trpící cukrovkou zaznamenávají nárůst ochlupení na těle i v obličeji.
  • Cushingův syndrom – lidé s Cushingovým syndromem mají v těle příliš mnoho kortizolu, a to buď proto, že jejich tělo produkuje příliš mnoho tohoto hormonu, nebo jako vedlejší účinek léků.
  • Výrazný přírůstek nebo úbytek hmotnosti – když během krátké doby výrazně zhubneme nebo přibereme, naruší to naše hormony. Výsledná nerovnováha má často za následek nárůst ochlupení v obličeji. U některých lidí s poruchami příjmu potravy, jako je anorexie a bulimie, se někdy objevuje lanugo, jemné ochlupení, které jinak pokrývá plody v děloze.
  • Léky – existuje řada léků, které počítají s růstem ochlupení jako vedlejším účinkem. Kromě anabolických steroidů mají tento účinek též některé druhy chemoterapie a léky na epilepsii.
Mladá žena s modrými třpytkami na obličeji.
zdroj: unsplash.com

Možnosti odstranění chloupků

Ochlupení na obličeji není jen problémem zdravotním, ale i kosmetickým, proto mnoho žen zoufale hledá co nejúčinnější metody, které jim pomohou chloupky odstranit. Možností existuje mnoho, záleží, zda chcete chloupky odstranit trvale či dočasně, bolestně či bezbolestně. Vliv má rovněž množství finančních prostředků, které můžete vynaložit.

  • Vytrhávání – v závislosti na tom, s jak velkým množstvím chloupků na obličeji se potýkáte, může být nejjednodušší možností vytrhávání jednotlivých chloupků pinzetou. Chcete-li minimalizovat bolest a riziko infekce, vytrhávejte chloupky pinzetou poté, co se vysprchujete.
  • Vosk – jedna z nejoblíbenějších metod odstraňování chloupků je epilace pomocí vosku, nicméně není vhodná pro osoby s hormonální nerovnováhou, jako je PCOS, protože může „vzplanout“ již tak podrážděná pokožka.
  • Cukrová pasta – na rozdíl od vosku vytrhává cukrová pasta nežádoucí chloupky ve směru jejich růstu, což způsobuje menší podráždění. K odstranění chloupků může být zapotřebí několikrát přejít přes stejné místo.
  • Threading – jedná se o epilaci pomocí dvou kusů nití. Někteří lidé považují tuto metodu za méně bolestivou a vhodnou i pro citlivou pokožku.
  • Bělení – některým lidem chloupky na obličeji nevadí, jen by si přáli, aby nebyly tak výrazné. Za tímto účelem lze použít volně prodejný přípravek, který chloupky v obličeji zesvětlí a učiní je méně viditelnými.
  • Laserová epilace – laserová epilace se zaměřuje na melanin. To znamená, že nejlépe funguje, pokud máte světlou pleť a tmavé chloupky.
  • Elektrolýza – pokud hledáte řešení pro trvalé odstranění chloupků, je elektrolýza vhodným řešením. Provádí se pomocí sondy podobající se jehle, která zničí folikul chloupku pomocí elektrického proudu.
  • Depilační krémy – tyto volně prodejné přípravky „rozpouštějí chloupky“ těsně pod povrchem kůže. Mohou pokožku podráždit, proto je důležité vždy provést test na paži, než si je nanesete na obličej.
  • Antiandrogenní léky – pokud se snažíte odstranit nadměrné ochlupení na obličeji i na těle, může vám lékař předepsat antiandrogenní léky.

Zdroj: healthline.com, aafp.org, sciencedirect.com  

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu