5 jednoduchých testů, jak zjistit váš zdravotní stav a kondici

Máte několik minut času a chcete si rychle a snadno otestovat, jak je na tom vaše tělo? Tyto jednoduché testy, publikované na webu Brightside, vám to umožní. Můžete se díky nim všimnout určitých problémů či příznaků, které není radno podceňovat. V neposlední řadě je můžete provádět se svými blízkými, a strávit tak společný čas užitečným i zábavným způsobem.

Jak jste na tom s ohebností?

Mnoho dospělých, kteří se pravidelně nevěnují strečinku, józe či pilates, má problém se zkrácenými svaly na určitých částech těla, typicky na zadní straně dolních končetin či v bederní oblasti. To je pak samozřejmě omezuje při určitých pohybech. Vyzkoušejte si, jak jste na tom s flexibilitou vy. Posaďte se na podlahu, natáhněte nohy před sebe a zkuste se špičkami prstů dotknout chodidel. Pokud to zvládnete s lehkostí, pak je vaše tělo ve skvělé kondici. Naopak, pokud je to pro vás velmi obtížné nebo nemožné, bylo by vhodné začít se věnovat určitým pohybovým aktivitám, kterými byste svému tělu jeho ohebnost alespoň částečně navrátili.

Jak je na tom váš dýchací systém?

I když nejste vášnivými kuřáky, můžete mít překvapivé problémy s vaším dýchacím systémem. Projevem může být časté zadýchávání se například při chůzi do schodů a dalších fyzicky náročnějších činnostech. Ověřte si stav vašich plic tímto jednoduchým testem. Zapalte sirku a natáhněte ruku, ve které ji držíte, před sebe. Zhluboka se nadechněte nosem a poté vydechněte ústy a snažte se přitom plamen sfouknout. Na kolik pokusů se vám podaří plamen sfouknout? Pokud je jich několik, je možné, že máte oslabený dýchací systém.

Jak je na tom vaše tělo z hlediska zadržování tekutin?

Voda je sice pro správné fungování našeho těla životně důležitá, ale některé z nás trápí tak zvaná retence vody neboli její nadměrné zadržování v tkáních. Typickým projevem nadměrného zadržování vody v těle jsou viditelné otoky končetin, k těm ale dochází, až když je problém poměrně závažný. Jednoduchým testem, jak zjistit, zda vaše tělo zadržuje vodu, i když na první pohled otoky netrpíte, je stisknutí chodidla, kotníku nebo lýtka pomocí stálého tlaku palcem. Pokud trpíte retencí, objeví se na kůži podobný „vzor“, jaký vidíte na prstech, když jste byli dlouho ve vaně. Příčin nadměrného zadržování vody může být mnoho, k nejčastějším patří nezdravá strava, nedostatek pohybu, nadváha či užívání hormonální antikoncepce

Jak je na tom vaše srdce?

Nejprve se na pět minut v klidu posaďte. Pak si položte čtyři prsty na vnitřní stranu jednoho zápěstí a nahmatejte svůj tep. S pomocí telefonu následně počítejte po dobu jedné minuty tepy. U dospělých se za normální považuje 60-100 tepů za minutu. Většinou platí, že čím je člověk v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší. Pokud vaše srdce bije příliš rychle, ale i příliš pomalu, nejste-li špičkový sportovec, může to znamenat problémy například s krevním tlakem.

Jak je na tom váš krevní oběh?

Se zvyšujícím věkem osob často přibývají problémy s krevním oběhem. Nalijte do sklenice trochu velmi studené vody, okolo 2°C, a ponořte do ní na třicet sekund prsty. Pokud vám zbělají nebo zmodrají konečky prstů nebo pokud nemůžete chlad vydržet, měli byste si váš krevní oběh nechat zkontrolovat.

Zdroj: brightside.me, kardiochirurgie.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu