5 zdravotních problémů, na které vás mohou upozorňovat vaše oči

Oči jsou nejen oknem do duše, jak se často říká, ale mohou nás upozornit i na celou řadu zdravotních problémů, které se skrývají v našem organismu. Nemáme teď na myslí typické svědící či slzící oči jako příznak alergie, ale problémy vážnějšího charakteru. Ostatně i proto se doporučuje alespoň jedenkrát ročně preventivní prohlídka u očního lékaře.

Cukrovka a rozmazané vidění

To, co vypadá jako občasné rozmazané vidění, může být známkou toho, že má daná osoba problém s „diabetickým okem“.  Charakteristicky se tento problém projevuje tak, že osoba vidí lépe ráno a následně se její vidění zhoršuje, zejména po velkém jídle. Je to proto, že vysoká hladina cukru v krvi může způsobit otok oční čočky, což způsobuje rozmazané vidění. Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi může vést k závažnějšímu onemocnění zvanému diabetická retinopatie, které může způsobit ztrátu zraku. Pokud trpíte cukrovkou, je obzvláště důležité, abyste každý rok podstoupili oční vyšetření.

Vysoký krevní tlak a oční cévy

Hypertenze může poškodit cévy, které přivádějí krev do sítnice. Pacient si zpočátku rozdílu v očích nebo vidění nevšimnete, ale oční lékař může poškození odhalit, když se podívá na cévy uvnitř oka.

Problém se srážlivostí krve a červená skvrna

Vidíte na bělmu oka červenou skvrnu? Prasklé cévy v oku obvykle vznikají v důsledku námahy, například při zvedání těžkých břemen nebo při kašli či kýchání, a nezpůsobují trvalé poškození. Pokud se tento problém u vás ale vyskytuje často, může to souviset se špatnou srážlivostí krve.

Stres a cukání

Už se vám někdy stalo, že vám například den před důležitou prezentací začalo cukat v oku? Nebyla to jen náhoda. Nejčastějšími viníky záškubů očí jsou nedostatek spánku, přílišný stres nebo nadměrné množství kofeinu. Pokud je to příliš obtěžující, zkuste použít chladivý obklad.

Sluneční záření a poškozené bělmo

Růžový nebo žlutý hrbolek na bělmu oka může znamenat poškození spojivky v důsledku přílišného vystavení slunečnímu záření. Nejen z tohoto důvodu je tak důležité chránit oči pomocí kvalitních slunečních brýlí.

Zdroj: moscowfamilyeye.com, medicalnewstoday.com, nhs.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu