5 zdravých důvodů, proč mít doma i v práci více rostlin

Většina lidí má ve svých interiérech pokojové rostliny zejména z estetických důvodů, neboť rostliny velmi zpříjemňují atmosféru našich domovů a kanceláří. Kromě toho, že mají samozřejmě i pozitivní vliv na kvalitu ovzduší v naší domácnosti, mohou našemu zdraví prospět ještě z mnoha dalších důvodů. Jakých?

Posilují imunitní systém

Rostliny v interiéru nejsou jen krásné na pohled, ale mohou nás pomáhat chránit před některými nemocemi. Důvodem je například to, že zvyšují vlhkost v interiéru. Podle provedené studie přidání rostlin do interiéru snižuje pravděpodobnost vzniku nachlazení, bolesti v krku nebo suchého kašle. Vyšší „absolutní vlhkost“ může zřejmě pomoci zamezit též šíření chřipkového viru.

Zvyšují výkonnost

Mít v místnosti pokojové rostliny je příjemné nejen pro naše oči, ale také pro naši mysl. Větší počet rostlin v interiéru je totiž často spojován i s duševními výhodami. Environmentální psychologové zastávají názor, že  zeleň v interiéru má velmi pozitivní vliv na náš pracovní výkon. Kromě toho, že jsme efektivnější, jsme během práce také spokojenější. Rostliny v kancelářích vedou ke zlepšení emočního stavu, snížení negativních stavů nálady, snížení roztěkanosti i zvýšení kreativity.

Zlepšují IQ

Vědci zjistili i to, že pokojové rostliny nás svým způsobem dělají chytřejší. Existuje něco, čemu se říká „cílená pozornost“, což je doba, po kterou se dokážeme soustředit na jeden úkol. Zelené rostliny v našem okolí pomáhají regenerovat naši schopnost této zaměřené pozornosti, která může jinak poměrně rychle klesat. Z tohoto důvodu je tak vhodné, aby bylo co nejvíce rostlin například ve školních třídách.

Urychlují uzdravování

Chystáte se blízkému do nemocnice přinést kytici? Možná ji vyměňte za nějakou zelenou rostlinu. Nemocniční pokoj bude její zásluhou vypadat nejen hezčí, ale studie prokazují, že rostliny jsou vlastně velmi jednoduchou neinvazivní, ale účinnou doplňkovou léčbou především pro pacienty po chirurgickém zákroku. Pacienti, v jejichž pokojích se nacházejí zelené rostliny, mají menší bolesti, nižší pooperační krevní tlak a méně trpí úzkostí.

Čistší vzduch

Kvalita vzduchu v interiéru často bohužel není tak dobrá, jak si myslíme. Rostliny v naší domácnosti přeměňují oxid uhličitý na kyslík a tím pomáhají čistit vzduch, stejně jako to ve větším měřítku dělají venkovní rostliny. Podle výzkumů NASA mohou určité rostliny dokonce neutralizovat škodlivé látky v ovzduší našeho domova či kanceláře, jako je benzen či formaldehyd.

Kolik rostlin v interiéru mít?

Doporučení se liší v závislosti na tom, co je vaším hlavním cílem. Odborníci ale obecně pro zlepšení zdraví a snížení únavy a stresu doporučují jednu větší rostlinu, v květináči o průměru alespoň 20 cm, na každých 12 metrů čtverečních prostoru. Pro čištění vzduchu na dům či kanceláře o rozloze 170 metrů čtverečních použijte 15 až 18 rostlin.

Zdroj: ntrs.nasa.gov, plantscape.com, scientificamerican.com, phys.org, bioadvanced.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu