6 nejčastějších příčin žloutnutí zubů

I když žlutě zbarvené zuby nejsou přímo zdravotním problémem, přesto nám mohou způsobit mnoho nepříjemností. Například tím, že nás částečně připraví o sebevědomí a ochotu usmívat se na svět kolem. Dnešní doba na nás vyvíjí nejrůznější tlaky v tom, jak bychom měli či neměli vypadat. Jedním z nich je i samozřejmost mít krásné zářivě bílé zuby. I když se ale o váš chrup pravidelně staráte, nemusí se vaše péče na bělosti vašich zubů odrazit. Co barvu zubů ovlivňuje?

Genetika a věk

Na zabarvení našich zubů má vliv mnoho nejrůznějších příčin. Společnost Colage na svých webových stránkách upozornila na několik nejčastějších. Některé z nich do určité míry ovlivnit lze, některé bohužel nikoli. Jednou z těch, kterou ovlivnit nelze, je genetika. Barva zubů je totiž podmíněná dědičností. Pokud má jeden z vašich rodičů žluté zuby, je pravděpodobné, že i ty vaše budou dříve nebo později mít podobný odstín. Další faktor, který ovlivňuje žloutnutí zubů, je přibývající věk.

Dentin

Pro barvu zubů je důležitá též tloušťka zubní skloviny. Když je sklovina tenká a prosvítá pod ní dentin, zuby mají žlutý nádech. Dentin je totiž přirozeně žlutý až nahnědlý. K zeslabení skloviny a následnému prosvítání dentinu velmi přispívá špatná technika čistění zubů, když vyvíjíte přílišný tlak nebo si zuby čistíte příliš brzy po jídle. Mnohem lepší je ústa po jídle pouze vypláchnout obyčejnou vodou, čistit byste si měli zuby nejdříve půl hodiny po jídle.

Kouření

Jedním z faktorů, který naopak ovlivnit lze, je kouření. Kouření má na náš organismus řadu negativních účinků, jedním z nich je i to, že nikotin zanechává na zubech nažloutlé nebo nahnědlé povrchové skvrny.

Potraviny a nápoje

Zbarvení zubů v poměrně velké míře ovlivňují též určité potraviny a nápoje, především ty s vysokým obsahem tříslovin. Například rajčata či bobulovité ovoce obsahují pigmenty, které ulpívají na zubní sklovině a zabarvují povrch zubů. Káva a čaj jsou rovněž častými příčinami žlutých zubů, ale na vině může být také červené víno či limonády. Kromě toho některé typy potravin a nápojů, především ty s vyšším obsahem kyselin, jako jsou například citrusy, přispívají i zubní erozi, neboli ztenčují zubní sklovinu a již výše uvedený dentin se stává viditelnější.

Antibiotika a další léky

Některá antibiotika zabarvují zuby, ještě když se vyvíjejí v dásních. Pokud vaše matka užívala antibiotika v druhé polovině těhotenství nebo jste je vy užívali před osmým rokem věku, mohlo to způsobit vznik žlutých zubů. Příčinou žlutých zubů mohou být také některé další typy léků, například na astma a vysoký krevní tlak.

Fluoróza

Fluorid je pro zuby na jednu stranu prospěšný, ale jeho nadbytek může způsobit žluté nebo hnědožluté skvrny zvané fluoróza. Často je to způsobeno nadměrnou konzumací fluoridované vody či doplňků stravy především v dětství.

Zdroj: colgate.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu