6 zdravých zvyků, díky kterým se budete cítit lépe a žít déle

Určitě jste si všimli, že když si lidé gratulují k narozeninám, Novému roku nebo jiným svátkům, přejí si v první řadě dobré zdraví. To je základem všeho. Bez zdraví to zkrátka nejde. Když jste v dobré fyzické kondici, odráží se to ve vaší dobré náladě. Jak ale docílit dobrého zdraví fyzického i psychického? Pomohou vám k tomu některé návyky, které budete dodržovat. Zdá se vám to obtížné?  Není to tak strašné, jak to na první pohled vypadá. Vaše snaha se bohatě zúročí. Budete fyzicky i psychicky fit a dožijete se vysokého věku. 

Pojďme se nyní na tyto zdravé zvyky a návyky podívat trochu blíže.

Projděte se na čerstvém vzduchu

Nemáte-li zrovna spoustu povinností, zkuste si každý den alespoň na chvilku vyjít před dům. Projděte se, provětrejte se alespoň na 10-15 minut. Můžete to udělat i tak, že půjdete z práce pěšky domů, máte-li to blízko. Sluníčko je totiž významným zdrojem, který nám pomáhá vytvořit si vitamín D. Čerstvý vzduch vás osvěží, navodí pozitivní myšlenky. Zároveň je velmi důležité se hýbat. Stačí krátká procházka denně. 

Bez psychické pohody to nejde 

Nejde ale jenom o fyzický pohyb. Stejně důležitá je i psychická pohoda. Stres je velmi mocnou silou, která vás sráží dolů. Napadají vás potom samé negativní myšlenky. Proto je velmi důležité soustředit se i šťastné okamžiky v životě. Zapisujte si je. Veďte si třeba deník, do kterého si poznamenáte všechno hezké, co jste zažili. Povzbudí vás to. Můžete si to přečíst ve chvílích, kdy vám nebude dobře a pochopíte, že nic není ztraceno. V životě to někdy jde nahoru a dolů a vy potřebujete povzbuzení.

Houby nejenom na podporu imunity

Velkým pomocníkem pro dlouhodobé uchování zdraví jsou medicinální houbyReishi neboli lesklokorka lesk získala přezdívku houba nesmrtelnosti. Není ale zdaleka jediná. Podobné vlastnosti má například housenice čínská čili cordycepshericium čili korálovec ježatý nebo-li lví hříva a dále třeba sibiřská čaga, v češtině rezavec šikmý.  Medicinální houby díky vysokému obsahu polysacharidů významně podporují imunitu, která má na celkovém zdraví člověka lví podíl. Zároveň dodávají vitalitu a všestranně pozitivně působí na lidské zdraví. Užívejte je v podobě, extraktů či tinktur.

Vyspěte se do růžova

K úspěšnému fungování během celého dne vám pomůže kvalitní spánek. V noci si odpočinete, mozek se vyčistí. Dodržujte proto spánkovou hygienu. Snažte se chodit spát a vstávat vždy ve stejnou dobu. Eliminujte z ložnice modré světlo elektronických zařízení, tedy televize, mobilu, počítačů a notebooků, to vše působí rušivě. Spěte ve vyvětrané a dobře zatemněné místnosti. Přibližně dvě hodiny před spaním už nejezte. Zklidněte se, dejte si šálek bylinkového čaje na dobrý spánek, třeba z meduňky. Vaším společníkem před spaním může být třeba dobrá kniha nebo meditační hudba. 

Zapomeňte na konzervované potraviny 

Pro lidské zdraví je velkou zátěží konzumace průmyslově zpracovaných potravin, tedy polotovarů, konzerv nebo jídel z fastfoodů. Snažte se proto vařit z čerstvých surovin. Můžete si připravit velmi jednoduché jídlo složené ze dvou, tří nebo čtyř ingrediencí místního původu. Při jejich výběru dejte důraz na kvalitu. Nezapomínejte na dostatečný podíl zeleniny. Přepadne-li vás chuť na něco sladkého, dejte přednost ovoci nebo hořké čokoládě s alespoň 70 % obsahem kakaa. Nahraďte slazené nápoje čistou neperlivou vodou, do které si vymačkejte šťávu z jednoho citronu. Jídelníček obohaťte o oříšky a semínka, obojí obsahuje vysoký podíl omega-3 mastných nenasycených kyselin a dále spoustu vitamínů a minerálů. 

TIP: Podívejte se, jaké jsou dobré a špatné potraviny pro mozek.

Věnujte se sami sobě 

Máte pocit, že pro rodinu a přátele toho děláte spoustu a vynaložená energie se vám nějak nevrací? Upřednostněte konečně také sami sebe. Zasloužíte si to. Vyhraďte si víkend pro sebe, kdy budete dělat jenom to, na co budete mít sami chuť. Uvolněte se, dejte si relaxační koupel, meditujte, čtěte si, prostě dělejte to, co je vám milé, co vám dělá radost a baví vás to. Z čeho získáte novou energii do dalších dnů. Vyčleňte si alespoň jeden víkend v měsíci a jeden večer každý týden, kdy nebudete pro nikoho, jenom sami pro sebe. 

Autor: redakce ZdraveRady.cz
zavřít reklamu