Ačkoli různé reklamy slibují, že štěstí dosáhnete jen díky pořízení nového produktu, pravda je jiná. Ve skutečnosti je třeba jen několik návyků, které jsou zadarmo a s vaším tělem dokážou divy. Díky nim si totiž pomůžete s produkcí hormonů štěstí. Úsměv a dobrá nálada vám tak vydrží na dlouho.
Co jsou to „hormony štěstí“?
Jedná se o dopamin, oxytocin, serotonin a endorfiny. Při správné hladině těchto látek je tělo klidné, dobře spí, lépe se učí, má chuť k jídlu a celkově větší chuť do života. Jakmile však dojde k poklesu, lidé se probouzejí bez nálady, unavení, nemají chuť na kontakt s ostatními lidmi a nejvíce času tráví v osamění.
Jak zvýšit hladinu hormonů štěstí?
Dobrou náladu si můžete vykouzlit kdykoli během dne, a to zadarmo. Jak totiž uvádějí výzkumy, stačí jen trávit alespoň část z každého dne venku na slunci. Sluneční paprsky totiž pomáhají tělu vytvářet serotonin a endorfiny. Stačí proto jen několik minut denně na čerstvém vzduchu, bude se vám lépe spát a získáte větší pocit pohody.
Kontakt s lidmi
V tomto bodě je důležité si rozmyslet, s jakými lidmi vlastně budete svůj čas trávit. Vybírejte si jen pozitivně naladěné přátele, kteří se rádi smějí a zažívají dobrodružství. Jen s nimi totiž dočerpáte energii, budete se cítit dobře a tělo se zbaví úzkosti. Smích s přáteli totiž vyvolává vlnu uvolněného endorfinu. Pokud jde navíc o vaši milovanou osobu, uvolní se při letmých dotecích a polibcích také potřebný oxytocin.
Věnujte se pravidelně pohybu
Nezapomínejte, že tělo, které se hýbe, je zároveň šťastné. Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje zásoby dopaminu a vytváří lepší náladu. Pokud využijete možnosti kolektivního sportu a zároveň pobytu venku, získáte z cvičení opravdové maximum.
Věnujte se svým koníčkům
Spojte svou oblíbenou činnost se zdravým životním stylem. Pokud milujete vaření, dopřejte si pestrý jídelníček, jestliže holdujete sportu, pozvěte k němu co nejvíce kamarádů. Vhodné jsou ale i individuální aktivity, při kterých je vám dobře. Čtení, pletení a luštění křížovek vám může pomoci zlepšit náladu a uvolnit potřebné hormony.
Zdroj: Healthline.com, Atlasbiomed.com