Slyšeli jste to už nejméně milionkrát. Pitná voda je jedním z nejlepších a nejjednodušších způsobů, jak pečovat o zdraví. Naše tělo je přece z přibližně 60 % tvořeno vodou. Zdá se tedy logické, že i malé děti potřebují trochu „staré dobré vody“. Překvapivě tomu tak ale není.
Proč kojenci nepotřebují dostávat vodu?
Může být lákavé dát miminku doušek vody. Možná je horký letní den a zdá se, že má žízeň. Nebo vám možná dochází umělé mléko, a tak zvažujete, zda nepřidat více vody, než je uvedeno na obalu. Ani jedno ale není dobrý nápad, většina malých dětských tělíček totiž není na vodu „připravena“.
Podle doporučení Světové zdravotnické organizace kojené děti nepotřebují vodu, protože mateřské mléko obsahuje více než 80 % vody a poskytuje dítěti veškeré potřebné tekutiny. Děti, které jsou krmeny či přikrmovány z láhve, zůstanou hydratované pomocí umělého mléka. Děti mladší šesti měsíců by tak vodu pít neměly, jejich hydrataci totiž plně zajistí mateřské mléko nebo umělá výživa.
Jaká jsou rizika podávání vody miminku?
Jedním z důvodů, proč je voda tak dokonalým nápojem pro dospělé, je to, že poskytuje tělu potřebnou hydrataci bez dalších kalorií. Miminka však tyto kalorie potřebují. Správné přibývání na váze je v prvních měsících velmi důležitým ukazatelem zdraví dítěte.
Když dáváte miminku vodu, „zabírá“ cenné místo v jeho malém bříšku. Pro lepší představu si uvědomte, že žaludek měsíčního dítěte je velký asi jako vejce. Rychle se zaplní. Podávání vody miminku znamená méně místa pro mateřské mléko a umělou výživu, které obsahují vitamíny, minerály a bílkoviny potřebné pro jeho zdravý růst a vývoj.
Proč příliš mnoho vody škodí?
Ještě důležitější je, že voda u malých dětí může narušit křehkou rovnováhu sodíku v těle. To může způsobit stav zvaný hyponatrémie neboli to, čemu se někdy lidově říká „intoxikace vodou“. O co se jedná?
Ledviny dospělého člověka jsou velké asi jako avokádo a obvykle zvládnou odstranit všechny nadbytečné tekutiny, které přijmeme. Ledviny novorozence jsou ale velké jen jako kulička hroznového vína, stačí tedy velmi málo, aby tělo dítěte dostalo více vody, než je schopno zvládnout.
Když je dítě „přetížené“ vodou, může mu voda začít ředit krev, což snižuje obsah sodíku v těle. Pokud se obsah sodíku v krvi dítěte kvůli příjmu velkého množství vody příliš sníží, může to vést k závažným příznakům, jako jsou záchvaty, a dokonce i kóma či trvalé poškození mozku.
Odkdy mohou děti pít vodu?
Obvykle se doporučuje se zařazováním vody začít okolo šestého měsíce věku dítěte. Šest měsíců je navíc obvykle věk, kdy děti začínají jíst i některé pevné potraviny. Obě věci se tak dají jednoduše spojit. Důležité je začít pomalu a jen s malým množstvím vody.
Zdroj: who.int, healthline.com, riseandshine.childrensnational.org