Pro většinu z nás je lidský dotek samozřejmostí. Pro někoho ale může jeho nedostatek způsobit frustraci jedné ze základních lidských potřeb. Tito lidé se pak cítí hodně osamělí a nenaplnění. Přitom řešení je poměrně jednoduché – i u nás existuje „terapie něhou“.
Jak jednoduché!
Díky dotykům se poznáváme, získáváme důvěru, pocit bezpečí a blízkosti. Dotyková terapie se vyvinula z tantrických masáží, které v původním záměru podporují plné vnímání vlastního těla a přítomného okamžiku. Pokud se někdo do takového způsobu terapie pustí, činí tak na základě zkušeností z jiných oblastí práce s lidmi, samostatné kurzy neexistují. Respektive, nikdo neporadí, „jak správně hladit“.
Terapeut se musí na klienta plně naladit a zkoušet to, co daný klient právě potřebuje. Někteří klienti se v návalu nových či dlouho potlačovaných informací rozpláčou. Ale to je v pořádku, cílem je klientovi ulevit. V Česku se dotyky používají obvykle ve spojení s aromaterapií. Princip je ale stále stejný – léčí vás dotek jiné osoby, aniž by obsahoval nějaký sexuální podtext, navazuje se pocit blízkosti a příjemné relaxace.
Muži stejně jako ženy
Terapie prostřednictvím doteků funguje na muže i na ženy různého věku. Překvapivě tato terapie pomáhá na deprese, na pocity nesmyslnosti a nenaplněnosti života. Také pomáhá lidem, kteří jsou příliš odpoutaní od svých emocí. Nejčastějšími klienty jsou ženy, jež jsou už dlouho samy, dále muži a ženy kolem 40 a 50 let, kteří pociťují, že s jejich životy je něco v nepořádku. Opravdu osamělí lidé jsou v dlouhodobém stresu a potřebují své tělo i mysl vnitřně uvolnit.
Na terapii něhou rozhodně nechoďte, pokud máte zájem o speciální služby erotického či sexuálního charakteru. Smyslem není tento typ kontaktu s druhým, jde o to, aby se lidé naučili vnímat vlastní tělo, emocionální prožitky, a také vnímat přátelský dotyk druhého člověka. Fyzická blízkost a blízkost druhých lidí je pro nás prakticky stejně důležitá, jako například jídlo a pití.
Jaké to je na vlastní kůži?
Terapie něhou nám přeci jen zní trochu neznámě. Jak proces terapie probíhá? Terapeut či terapeutka si s vámi chvíli povídají, aby zjistili, co konkrétně vás právě k nim přivádí. Potom se na chvíli vzájemně uchopíte za ruce, klient si lehne na masážní stůl a začne se soustředit na pocity ve svém těle. Hlazení probíhá na obou pažích, na nohou, na zádech i na hlavě. Pokud je klientovi cokoli nepříjemné, terapeut se tomu přizpůsobí.
Hlazení není jen příjemné, může vám dát mnohem víc. Dokáže například odhalit zablokované emoce či uvolnit nashromážděné pocity.
Máte-li například zlomené srdce – okamžitě utíkejte na „něžnou“ terapii. Využijete ji také?