Monitory srdeční frekvence. Tento termín slyšíme ve světě fitness stále častěji. Sledování srdeční frekvence bylo sice vždy k dispozici, ale nyní se stává standardní funkcí na všech fitness zařízeních, takže ji lze snadno sledovat každý den. A víte, proč to dělat?
Proč je důležité hlídat si puls?
Sledování srdeční frekvence během cvičení je zásadní pro úspěch při zvyšování kondice, zejména co se týče zlepšení kardiovaskulárního zdraví a hubnutí. Je potřeba zjistit, jaké je vaše cílové pásmo srdeční frekvence, jinými slovy, zóna, ve které dochází k nejlepším výhodám z aerobního a spalování tuků. Jednou z prvních věcí je znát svůj klidový puls. Pak se dá stanovit, jaká srdeční frekvence je optimální pro dosažení maximálního efektu cvičení.
Jaké je vysvětlení?
Člověk může strávit hodinu na běžícím pásu, číst si časopis a myslet si, že provedl skvělé cvičení. Samozřejmě, předpoklad je špatný. Aniž byste stanovili cílovou zónu srdeční frekvence před kardiovaskulárním tréninkem, můžete cvičit dlouho, ale výsledků stejně nedosáhnete. Pokud však víte, jaká je vaše cílová zóna srdeční frekvence a vy jste odhodláni ji dodržet, můžete cvičením strávit jen 20–25 minut a získáte mnohem lepší výsledky.
Proč si udržovat srdeční frekvenci?
Udržování srdeční frekvence v „cílové zóně srdeční frekvence“ zajišťuje, že člověk cvičí dostatečně intenzivně, aby dosáhl maximálního prospěchu. Pro spalování tuků je potřeba udržet práci srdce v „cílové zóně“, a to alespoň po dobu 20 minut. Chcete-li zvýšit srdeční kapacitu a snížit svou váhu, je nutné řídit se tímto doporučením. Pokud to neuděláte, je vaše cvičení neúčinné, zbavené možných výsledků … a upřímně řečeno, je to ztráta času. Ujistěte se proto, že váš srdeční tep je monitorován.
Monitorování srdeční frekvence je snadné
Existují hrudní popruhy, hodinky pro sledování srdeční aktivity nebo můžete pomocí karotidové tepny či tepny na zápěstí provést 15sekundový vlastní monitor. Počet tepů vynásobte čtyřmi a získáte skutečnou srdeční frekvenci. Kterýmkoli z těchto způsobů je srdeční frekvence snadno měřitelná. Dá se říct, že váš trénink byl dobrý, jestliže dosáhnete lehkého potu. To je téměř pravdivé… ale člověk nikdy neví, zda se výsledky maximalizují bez měření srdeční frekvence.
Když přijde na kardiovaskulární cvičení, můžete mít nejlepší srdce na světě, ale pokud nevíte, jak bije, „tančíte na rytmus jiného bubnu“. A to je zmeškaná příležitost!