Emily Straleyová z New Jersey se narodila se srdeční vadou, která vyžaduje desítky lékařských úkonů, aby vůbec přežila. Trpí nemocí, kvůli které je u lékaře více jak doma. O co se přesně jedná a jak kvalitní život Emily vede? Pojďme se na tento příběh podívat a blíže se seznámit s její nemocí.
Kvůli svému onemocnění nemohla chodit
Když byly Emily pouhé čtyři dny, lékaři jí objevily vadu s názvem Fallotova tetralogie. Ta zahrnuje čtyři defekty srdce a způsobila, že Emilina kůže začala modrat, protože neměla v krvi dostatek kyslíku. Jakmile lékaři tuto vadu objevili, okamžitě ji převezli do specializované nemocnice, kde jí lékaři provedli srdeční katetrizaci.
Díky operaci jí srdce funguje tak, jak má
O tři měsíce později malá Emily podstoupila vážnou operaci srdce. Každých pět až šest let musí chodit na prohlídky, kde lékaři zjistí, zda všechno funguje správně, a posoudí, za jak dlouho bude potřebovat druhou velkou operaci, která nahradí její stávající aortální chlopeň. V současné době její srdce obsahuje 12 kousků kovových věcí, které mu pomáhají ke správné funkci.
Emily se bez lékařských zákroků neobejde
Každý rok musí projít velkým vyšetřením, kdy je zapotřebí zátěžový test, CT vyšetření, EKG a echokardiogram. Když se na Emily podíváte, ani by vás nenapadlo, že má srdeční problémy. Ovšem její život byl od dětství jiný. Nemohla hrát s ostatními kontaktní sporty, ve škole ji šikanovali a posmívali se jí kvůli kroužku gymnastiky. Aby se odreagovala a utekla od všeho špatného, začala tancovat. Díky tanci poznala nové přátele a tanec jí umožňoval alespoň nějaký pohyb.
Nepřehlédněte: Holčička z Polska celé tři roky od svého narození nechodila kvůli deformaci nohou.
Emily další chirurgický zákrok pravděpodobně čeká asi za 10 let. Aby svému zdraví pomohla, snaží se jíst zdravě, cvičit a díky své práci denně nachodí nejméně 10 000 kroků. I když je pro ni katetrizace nepříjemná, bez tohoto zákroku by zemřela už v raném dětství.
Fallotova tetralogie
Fallotova tetralogie je vzácný stav způsobený kombinací čtyř srdečních vad, které se vyskytují hned při narození (vrozené). Tyto defekty, které ovlivňují strukturu srdce, způsobují, že krev, která je málo okysličená proudí ze srdce do zbytku těla. Kojenci a děti s touto vadou mají obvykle modře zbarvenou pokožku, protože jejich krev nemá dostatek kyslíku. Fallotova tetralogie je často diagnostikována během dětství nebo brzy po něm.
Při včasné diagnóze, po níž následuje vhodná chirurgická léčba, žije většina dětí a dospělých, kteří mají toto srdeční onemocnění, relativně normální život, během kterého musí chodit na pravidelné lékařské prohlídky a také je čeká velké omezení pohybu.
Příznaky:
Onemocnění se liší v závislosti na rozsahu překážky průtoku krve z pravé komory do plic.
- Modravé zabarvení kůže způsobené krví s nízkým obsahem kyslíku (cyanóza),
- dušnost a rychlé dýchání, zejména během jídla nebo cvičení,
- ztráta vědomí (mdloby),
- neobvyklý zaoblený tvar nehtového lůžka,
- nízká váha,
- rychlá a neustálá únava,
- podrážděnost,
- srdeční šelest.
U dětí (zejména kojenců), které mají Fallotovu tetralogii, se někdy po pláči nebo krmení zbarví pokožka do modra. Tyto příhody se nazývají „tetová kouzla“ a jsou způsobena rychlým poklesem množství kyslíku v krvi. Pokud se tak stane, položte dítě na bok a přitáhněte mu kolena k hrudi. To pomáhá zvýšit průtok krve do plic. Poté okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
zdroj: Facebook/ Go Red for Women