Amanda Nerstadová se právě přestěhovala z Chicaga do Knoxville v Tennessee, když začala cítit zvláštní tlak na hrudi. Myslela si, že je to známka stresu. Dva týdny na to, při běhu, jí zcela došel dech. Vzhledem k tomu, že chodila běhat pravidelně a nebyla žádným nováčkem, připadalo jí to velmi divné. Uvědomila si, že to může být příznak pneumonie neboli zápalu plic, což je mírná forma plicní infekce.
Amandu čekala řada vyšetření, která odhalila její diagnózu
Po víkendu se rozhodla navštívit svého lékaře, který ji poslal na rentgen. V nemocnici odhalili, že se na levé straně její plíce vyskytuje tekutina, ovšem nevěděli proč. Mysleli si, že má rakovinu vaječníků. Po sedmi dnech testování přišli s konečnou diagnózou, Amanda měla rakovinu plic ve 4. stadiu.
Prognózy lékařů nebyly moc optimistické
Bylo jasné, že Amanda musí ihned na operaci. Lékaři obvolali její nejbližší, kteří za ní ihned přijeli. Když se probudila z narkózy, její blízcí byli tam. Pro Amandu to bylo stále nepochopitelné, vždyť je mladá a nikdy nekouřila, dá se říct, že žila zdravým životním stylem, sportovala a zdravě se stravovala. O to horší bylo, když věděla, že je rakovina ve 4. fázi. Dávali jí maximálně devět měsíců života.
Lékaři po několika dnech zjistili, že její typ rakoviny plic je konkrétně ALK-pozitivní, což je forma rakoviny, jež je způsobena specifickou genetickou mutací, která by mohla být léčena cílenou terapií, namísto tradiční chemoterapie.
Čtěte také: Doktoři mu dávali 6 měsíců života. Muž svůj boj s vážnou nemocí ale nevzdal.
Amanda stále žije a doufá, že bude žít co nejdéle
Amanda tak začala s léčebným plánem užíváním alectinibu, perorální cílené terapie, jež zabraňuje šíření rakoviny, dvakrát denně. Z devíti měsíců se staly dva roky a Amanda stále žije. Samozřejmě, že se u ní občas vyskytnou vedlejší účinky, mezi které patří například bolest nohou a svalů, ale ta zmizí docela rychle. Svůj život žije přesně tak, jak byla zvyklá před diagnózou, změnil se jí pouze pohled na svět a na to, jak moc si váží každého dne, který může strávit se svou rodinou.
Rakovina plic
Rakovina plic je typ rakoviny, jenž se objevuje v plicích. Plíce jsou dva houbovité orgány v hrudi, které při vdechování přijímají kyslík a při výdechu uvolňují oxid uhličitý. Právě rakovina plic je celosvětově hlavní příčinou úmrtí na rakovinu.
Lidé, kteří kouří, mají největší riziko onemocnění rakovinou plic. Jsou také případy, kdy k onemocnění došlo, i když člověk nikdy nekouřil. Riziko rakoviny plic se zvyšuje s délkou času a počtem cigaret, jež člověk vykouřil.
Příznaky:
Rakovina plic obvykle v těch nejranějších stádiích nevykazuje žádné symptomy. Ty se objevují až při pokročilém onemocnění.
- Kašel, který přetrvává,
- vykašlávání krve,
- dýchavičnost,
- bolest na hrudi,
- chrapot,
- nevysvětlitelné hubnutí,
- bolesti kloubů, svalů a hlavy.
Lékaři dělí rakovinu plic na dva hlavní typy založené na výskytu buněk rakoviny plic pod mikroskopem.
Mezi dva obecné typy rakoviny plic patří:
- Rakovina plic malých buněk – Drobná rakovina plic se vyskytuje téměř výhradně u těžkých kuřáků a je méně běžná než nemalobuněčná rakovina plic.
- Nemalobuněčný karcinom plic – Nemalobuněčný karcinom plic je zastřešující pojem pro několik typů rakoviny plic. Zahrnuje karcinom skvamózních buněk, adenokarcinom a karcinom velkých buněk.
Nejlepší prevencí před onemocněním rakovinou plic je nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorům. Také se doporučuje zdravé stravování a zařadit pohyb do svého života. Pokud se u vás vyskytují nějaké příznaky, domluvte si lékařskou prohlídku.
Článek byl zpracován na základě videa publikovaného na kanále
Hopkins Kimmel na platformě YouTube.