Říká se, že těhotenství ženy patří mezi nejkrásnější období života. O tom však nemůže mluvit Aliisa Rosenthalová, která musela řešit svůj závažný zdravotní stav namísto toho, aby si užívala vytouženého čekání na příchod nového člena rodiny. Vyskytly se u ní komplikace, které vedly ke vzniku rakoviny. Jaký je celý její příběh?
Vytoužené těhotenství sice přišlo, ale mělo vážné následky
Aliisa moc toužila po druhém dítěti. Podruhé otěhotněla, když její první dcera měla dva roky. Jenomže druhé těhotenství probíhalo úplně jinak než to první. Neustále trpěla extrémními nevolnostmi a místo toho, aby začala na váze přibírat, její hmotnost šla dolů. Nedokázala si vysvětlit, co se to s ní děje, ale jistá si byla tím, že je něco špatně.
Zpočátku ji nikdo nebral vážně
Několikrát se svými symptomy navštívila lékaře, který ji vždy uklidnil, že těhotenství probíhá tak, jak má. Jenomže ona si stála za svým a požadovala mnohem podrobnější vyšetření i ultrazvuk. Jaké bylo pro všechny překvapení, když ultrazvuk odhalil na její děloze tmavé skvrny, které se postupně zvětšovaly. Navíc i její těhotenský hormon hCG byl extrémně vysoký, což je pro tento stav typické.
Dítě nemělo šanci přežít, mrtvé bylo už při jeho nalezení v děloze
Lékaři začali ihned jednat. Vzhledem k vážnosti situace a tomu, že se plod nevyvíjel tak, jak měl, jí byl doporučen potrat, během kterého lékaři také odstranili i nádor vážící dvě kila. Lékař ve zprávě uvedl, že dítě zpočátku nemohli ani najít, bylo velmi malé.
Čtěte také: Mladá žena pracovala jako učitelka a byla zcela zdravá. Devicova choroba jí ale obrátila život naruby.
Jednoho dne Aliisii zavolal lékař, který jí potvrdil, že nádor byl zhoubný. Jenomže rakovinné buňky se rozšířily také do plic a jater – tam našli dalších 17 nádorů. Aliisia musela ihned podstoupit chemoterapii. Naštěstí, po absolvování čtyř cyklů chemoterapie svou léčbu úspěšně ukončila.
Molární těhotenství
Molární těhotenství je vzácnou komplikací těhotenství charakterizovanou abnormálním růstem trofoblastů, buněk, které se normálně vyvíjejí v placentě. Existují dva typy molárního těhotenství, úplné molární těhotenství a částečné molární těhotenství. Při úplném molárním těhotenství je placentární tkáň abnormální a oteklá a tvoří se cysty naplněné tekutinou.
Nedochází k tvorbě fetální tkáně. V částečném molárním těhotenství může být normální placentární tkáň spolu s abnormálně formující placentární tkání. Bohužel, plod není schopen přežít a žena obvykle na začátku těhotenství potratí. Molární těhotenství může mít závažné komplikace, včetně vzácné formy rakoviny.
Příznaky:
Molární těhotenství se může na první pohled zdát jako normální těhotenství, ale většina molárních těhotenství způsobuje specifické příznaky.
- Tmavě hnědé až jasně červené vaginální krvácení během prvního trimestru,
- extrémní nevolnost a zvracení,
- vaginální cysty,
- bolest,
- rychlý růst dělohy – děloha je na těhotenství příliš velká,
- vysoký krevní tlak,
- preeclampsie,
- ovariální cysty,
- anémie,
- hypertyreóza.
Příčiny:
Molární těhotenství je způsobeno abnormálně oplodněným vejcem. Lidské buňky normálně obsahují 23 párů chromozomů. Jeden chromozom v každém páru pochází od otce, druhý od matky. V úplném molárním těhotenství je prázdné vajíčko oplodněno jedním nebo dvěma spermiemi a veškerý genetický materiál pochází od otce.
V této situaci jsou chromozomy z mateřského vajíčka ztraceny nebo inaktivovány a otcovy chromozomy jsou duplikovány. Výsledkem je, že embryo má 69 chromozomů místo 46. To se nejčastěji vyskytuje, když dvě spermie oplodní vajíčko, což má za následek další kopii genetického materiálu otce.
zdroj: abc7news, WikiSkripta, zdroj foto: abc7news