Přemýšleli jste někdy nad tím, jak věci a dění kolem nás dokážou ovlivnit naše pocity? Obyčejná tabulka čokolády nebo jedna příchozí textovka na mobilu v nás vyvolá jakousi euforii, díky níž člověk snadno spadne do rukou závislosti. A co všechno na nás působí?
Smartphony
Telefon je jako vaše třetí ruka? Nemůžete ho jen tak odložit na poličku? Musíte každých pár minut sledovat, zda se nestalo něco zajímavého? A i když už máte po pracovní době, stejně se raději věnujete telefonu než lidem kolem vás? Pokud vám telefon brání v normálním životě, vyhledejte lékařskou pomoc.
Kofein
Na svou ranní kávu myslíte už jen tehdy, kdy otevřete oči? Nemusí se nutně jednat o závislost, někdo si den bez ranní kávy neumí představit, protože kofein mu pomáhá s bolestí hlavy.
Čokoláda a sladkosti
Někdy si tu tabulku čokolády prostě dopřejeme. Jenže co když se z jedné tabulky stane tabulek pět? Potraviny s vysokým obsahem sacharidů a tuků mohou ovlivnit mozek stejně jako drogy. Občasná sladkost neuškodí, ale rozmlsanost se může někdy vymknout kontrole a vést k dalším zdravotním problémům.
Nakupování
Na světě snad není nikdo, kdo si někdy nekoupil něco, co vůbec nepotřebuje. Pokud ale člověk nakupuje bezhlavě ve velkém množství, může to znamenat, že má problémy s kontrolou impulzů nebo problémy s úzkostí. Nehledě na to, že časté nákupy vedou k finančním, právním a sociálním problémům.
Čtěte také: Mladá žena pracovala jako učitelka a byla zcela zdravá. Devicova choroba jí ale obrátila život naruby.
Hazardní hry
Ať už se vydáte do kasína nebo si sednete k online výherním automatům, všechny tyto činnosti do mozku uvolní hormon radosti, dopamin, který se s každou výhrou výrazně zvyšuje. Ovšem při častých prohrách se člověk snaží své ztracené peníze získat zpět, hrozí jak závislost, tak velké finanční problémy.
Plastická chirurgie
Někteří lidé nejsou se svým tělem spokojeni, jsou posedlí každým defektem svého těla, které vidí jenom oni sami. Jedná se o tzv. dysmorfní poruchu těla, což u člověka vyvolává závislost na plastických operacích.
Opalování
Závislý na slunci? Ano, čtete správně. Ultrafialové (UV) spektrum slunečního světla uvolňuje v těle chemikálie zvané endorfiny. Díky nim se cítím velmi příjemně, samozřejmě ale riskujeme spálení sluncem, puchýře a rakovinu kůže. Nehledě na to, že se u člověka může projevit již zmiňovaná dysmorfní porucha těla, v tomto případě si člověk připadá málo opálený.
Cvičení
Fyzická aktivita je výborným přínosem pro zdraví našeho těla. Cvičení pomáhá mozku učit se, což může urychlit zotavení. Ovšem jakmile se ze cvičení stane závislost poháněná endorfiny, je to špatně.
Nepřehlédněte: Když přestanete cvičit – co to může udělat s vaším tělem?
Sociální sítě
Trávíte tolik času na Facebooku a Instagramu, že máte pocit, že jste se na sítích stali závislí? Až 10 % uživatelů je na nich skutečně závislých. Náhodné tempo příspěvků ovlivňuje mozek stejným způsobem jako kokain. Sdílení podrobností o sobě s ostatními také vytváří nával pozitivních pocitů, díky nimž budete chtít stále více.
Cokoliv, co změní vaši náladu, se může stát návykovým. Začíná to jako samoléčba, při které vám daná činnost pomáhá zvládat nějakou bolest. Postupem času se z pomoci stane utrpení.
zdroj: autorský text | zdroj foto: freepik