Vlašské ořechy si můžete představit jako dezertní přísadu do sušenek, muffinů a baklavy. Ale vlašské ořechy jsou také ideální jako občerstvení nebo přísada do zálivky do salátů. Vlašské ořechy dodávají tělu důležité živiny a nabízejí vědecky podložené přínosy pro zdraví. Zde jsou některé z nejlepších výhod tohoto zdravého pokrmu.
Vlašské ořechy jsou bohaté na živiny
Jedna unce (asi čtvrt šálku nebo 14 polovin ořechů) poskytuje 18 gramů dobrého tuku, 4 gramy bílkovin a 2 gramy vlákniny. Dále také téměř 50 % denního cíle pro mangan a menší množství hořčíku, železa, vápníku a vitamíny B. Mangan je minerál, který podporuje zdravé kosti a je potřebný pro produkci kolagenu a hojení ran. Vlašské ořechy jsou nabité antioxidanty, o nichž je známo, že mají protizánětlivé účinky. Ty pomáhají chránit před vznikem a progresí rakoviny, srdečních chorob a neurodegenerativních onemocnění.
Dodávají zdravé tuky
Kyselina alfa-linolenová neboli ALA je typ omega-3 mastné kyseliny, o níž je známo, že snižuje záněty. Vlašské ořechy obsahují více ALA než jakýkoli jiný druh ořechů. Studie z roku 2020, publikovaná v časopise Nutrients, hodnotila účinky konzumace ořechů na profil omega-3 mastných kyselin u zdravých dospělých po dobu čtyř týdnů. Vědci zjistili, že po měsíci konzumace několika uncí vlašských ořechů denně se stav subjektů omega-3 zlepšil. Rovněž zaznamenali snížení tělesné hmotnosti a tělesného tuku a zvýšení vody v těle.
Vlašské ořechy mohou pomoci zdraví střev a srdce
Vědci tvrdí, že bioaktivní sloučeniny ve vlašských ořeších mohou hrát důležitou roli při změně střevního prostředí způsoby, které ovlivňují výsledky onemocnění. Proběhla šestitýdenní studie Penn State o dospělých s nadváhou s kardiovaskulárním rizikem. těm byly přidány vlašské ořechy do jejich stravy, což zvýšilo prospěšné střevní bakterie spojené s přínosy pro zdraví. A to včetně sníženého krevního tlaku a celkového cholesterolu.
Pomáhají snižovat krevní tlak
Ve studii z roku 2019, publikované v časopise Journal of the American Heart Association, vědci zjistili, že když subjekty studie jedly celé vlašské ořechy, zaznamenaly větší zdravotní výhody, než když konzumovaly stravu s podobným profilem mastných kyselin bez vlašských ořechů. Výsledky zahrnovaly snížení centrálního diastolického krevního tlaku (tlak, který se pohybuje směrem k srdci) a pozitivní změny profilů cholesterolu. Vědci tvrdí, že studie je příkladem toho, jak může relativně malá změna stravování vést k významným kardiovaskulárním přínosům.
Mohou prospět zdraví mozku
Jíst vlašské ořechy může pomoci zpomalit kognitivní pokles u rizikových skupin starších dospělých, podle studie z roku 2020 publikované v časopise American Journal of Clinical Nutrition. Vědci náhodně přidělili více než 600 dospělých buď dietu s 15 % kalorií z vlašských ořechů, nebo kontrolní stravu bez vlašských ořechů. Zatímco vlašské ořechy neměly žádný vliv na kognitivní funkce zdravých jedinců, mozkové MRI ukázaly, že ořechy měly větší účinek na osoby s vyšším rizikem, včetně těžších kuřáků, a na ty, kteří měli nižší výchozí skóre neuropsychologických testů.
Vlašské ořechy mohou zlepšit plodnost mužů
Největší klinická studie k analýze účinků konzumace ořechů na sexuální funkce u zdravých mužů byla publikována v časopise Nutrients v roce 2019. Vědci zjistili, že během 14 týdnů u mužů, kteří jedli přibližně dvě porce (dvě unce) směsi ořechů denně jako součást stravy, došlo k výraznému nárůstu orgasmických funkcí a sexuální touhy. Směs byla vyrobena z 50 % vlašských ořechů, 25 % mandlí a 25 % lískových ořechů.
Čtěte také: Mrkev a dýně: Potraviny, které jsou prospěšné pro zdraví očí.
Více způsobů, jak si pochutnat na vlašských ořeších
Pro zdravou svačinku kombinujte vlašské ořechy s čerstvým ovocem. Tuto směs ponořte do rozpuštěné tmavé čokolády. Na snídani si dejte ovesnou kaši s vlašskými ořechy, na oběd jimi posypte polévku z černé fazole nebo čočky. Zahrňte je také do receptů, jako jsou například vegetariánská tacos.
Můžete také připravit jednoduché ořechové pesto vyrobené z rozmačkaných vlašských ořechů, pomazané extra panenským olivovým olejem, bazalkou, česnekem, solí a pepřem.
Zdroje: Health, Wikipedia