Adolf Hitler, jeho nemoci a závislosti. Mohl být jeho šílený postup při snaze ovládnout svět důsledkem užívání drog nebo psychózy?

21. dubna 1945 byl lékař Ernst-Günther Schenck zavolán do bunkru Adolfa Hitlera v Berlíně. Ale ten, kdo tam na něj čekal, nebyl charismatický a silný Führer, který uchvátil národ. Schenk vše později popsal: „Byla to živá mrtvola, mrtvá duše. Jeho páteř se scvrkla a lopatky vyčnívaly z ohnutých zad. Díval jsem se do očí smrti.“ Ikona a symbol válečného národa se zhroutila.

Život plný nemocí

Od roku 1945 se různé teorie snaží vysvětlit Führerův dramatický úpadek. Šlo o terciární stadium syfilis? Parkinsonovu chorobu? Nebo „jen“ o stres z vedení národa ve válce na několika frontách? Po celý svůj život trpěl Hitler trávicími problémy. Pravidelně ho sužovaly ochromující křeče v žaludku. Tento stav byl jedním z důvodů, proč se Hitler stal v roce 1933 vegetariánem. Jeho nemoci však přetrvávaly, a dokonce se zhoršovaly, protože napětí při vedení války si vybíralo svou daň.

Dr. Morell

Hitler si za svého osobního lékaře vybral Dr. Thomase Morella. Morell byl „módní“ doktor s vybranou klientelou, jako lékař však nestál za nic. V jednom ze svých „opatření“ předepsal Morell Hitlerovi Mutaflor. Ten měl vyléčit zažívací potíže tím, že nahradí „špatné“ bakterie v problémových střevech „dobrými“ bakteriemi pocházejícími ze stolice bulharského rolníka. Je těžké uvěřit, že klienti léčbu podstupovali, ale Morell měl v Mutaflor finanční podíl, a tak byl evidentně velmi přesvědčivý.

92 typů léků a drog!

Hitlerovy trávicí problémy měly jasné psychologické pozadí a jeho duševní stav se velmi silně podepisoval na fyzickém zdraví. V průběhu let Morell předepisoval Hitlerovi enzymy, extrakty z jater, hormony, trankvilizéry, svalová relaxancia, deriváty morfinu (k vyvolání zácpy), projímadla (k uvolnění zácpy) a řadu dalších léků. Jeden odhad tvrdí, že na začátku 40. let byl Hitler na 92 různých druzích léků a drog.

Drogami proti morální degeneraci?

Nacisté se prezentovali jako válečníci proti morální degeneraci. Ale jak ukazuje Norman Ohler, celá Třetí říše byla prolezlá drogami: kokainem, heroinem, morfinem, a hlavně metamfetaminy (pervitin) a jejich krystaly, které používali všichni. Od továrních dělníků po ženy v domácnosti, zásadní však samozřejmě byly pro odolnost vojáků. Tato skutečnost dokonce vysvětluje německé vítězství v roce 1940.

Smrtící tabletky na zažívací potíže

Nově naordinované prášky na zmírnění zažívacích obtíží byly mimořádně silné, respektive byly zcela mimo běžné chápání. „Náhodou“ obsahovaly dvě šílené složky – nux vomicu a belladonnu. Nux vomica obsahuje strychnin, který se používá jako účinná látka v jedu pro otravu potkanů, a Belladonna obsahuje atropin, silně halucinogenní a jedovatou látku. U Hitlera se v důsledku užívání rozvinul třes a jeho chování a nálady byly stále méně předvídatelné.

No a co?

Hitlerova reakce na zprávu, že byl léčen dvěma jedovatými látkami, byla neuvěřitelně klidná: „Já sám jsem si vždy myslel, že jsou to jen tablety, jako je například černé uhlí, které pohlcují střevní plyny, a vždycky jsem se cítil velmi dobře poté, co jsem si je vzal.“ Mírně omezil spotřebu, ale jeho zdravotní úpadek pokračoval beze změny. Jaká byla skutečná příčina selhávání zdraví?

Co tedy způsobilo rozvrat zdraví?

Pravděpodobně byly na vině různé tajné injekce, které Morell Hitlerovi podával několik let. Podle očitých svědků Hitler užíval injekce, které ho okamžitě nabily energií. Bral si je vždy před velkými projevy nebo oznámeními, aby udržel svůj typicky naléhavý, podmanivý a agresivní styl.

Amfetamin

Když se válka obrátila proti Německu, začal Hitler injekce používat stále častěji. Můžeme téměř s jistotou říct, že Hitler pravidelně užíval amfetamin. Krátkodobé užívání amfetaminu má řadu účinků, jako je zvýšená výkonnost, sebedůvěra, nespavost a ztráta chuti k jídlu. Při dlouhodobém užívání jsou dopady na psychiku mnohem vážnější. Zhoršuje se schopnost uživatele myslet a jednat racionálně, rozvíjí se paranoia a psychotické stavy. To přesně odpovídá Hitlerovým symptomům.

Hitler byl od začátku značně narušená, psychopatická osobnost. Užívání silných léků a drog bohužel podporuje všechny negativní rysy disociálních jedinců, a to všechno se stalo i u Hitlera. Je naprosto nepochopitelné, že tuto nemocnou osobnost věrně následovaly celé národy zdravých lidí!

Autor: Martin Liška

#kvíz 1 / 1 | Kdy Adolf Hitler zemřel?

Kdy Adolf Hitler zemřel?

zavřít reklamu