Alzheimerova choroba pravděpodobně souvisí s kvalitou spánku

Jednou z daní za neustále se prodlužující průměrnou délku našeho života je rostoucí počet osob, které ve stáří trápí nejrůznější problémy s kognitivními funkcemi. Jednou z velmi častých je Alzheimerova choroba, na kterou bohužel dodnes neexistuje stoprocentně účinný lék. Existují ale určité metody, které nám pomáhají její nepříjemné projevy zmírnit a potlačit rozvoj nemoci. Ukazuje se, že na vzniku Alzheimerovy choroby se podílí i náš životní styl. Nedávno tým italských vědců ve spolupráci se dvěma čínskými univerzitami zjistil souvislost mezi nekvalitním spánkem a charakteristickými příznaky Alzheimerovy choroby.

Přerušovaný spánek a mozek

Nová studie potvrzuje možnou souvislost mezi kvalitou spánku a vznikem Alzheimerovy choroby. Fragmentovaný spánek totiž vede ke změnám v metabolismu mozku. Některé z těchto změn jsou podobné změnám u Alzheimerovy choroby. Výzkum, který vznikl ve spolupráci Tongji Medical College a Huazhong University of Science and Technology, využil nejmodernější technologii pozitronové emisní tomografie k hodnocení různých parametrů nervového metabolismu u laboratorních zvířat, která byla vystavena přerušovanému spánku.

zdroj: pixabay.com

Po měsíci a půl fragmentovaného spánku byla v mozku zvířat zjištěna přítomnost p-tau proteinu spolu se známkami gliózy. Přítomnost p-tau a glióza, při níž dochází k destrukci nervových buněk a tvorbě jakési jizvy, jsou přitom charakteristickými příznaky Alzheimerovy choroby. Na druhou stranu byla ale zjištěna též zvýšená spotřeba glukózy neurony, která by se u Alzheimerovy choroby měla snížit. Je ale známo, že spotřeba glukózy se v podmínkách buněčného stresu zvyšuje. Narušený spánek tak vytvořil též stresovou situaci, která vyvolává změny podobné neurodegenerativním onemocněním.

Alzheimerova choroba a spánek

Z hlediska rizika vzniku Alzheimerovy choroby se jako klíčová ukazuje být ne délka spánku, ale jeho kvalita. K výstižnému objasnění lze využít metaforu s mobilním telefonem. Představte si situaci, kdy spíte, a na mobil vám přijde zpráva. „Pípnutí“ možná nezpůsobí skutečné probuzení, ale přesto spánek naruší. V mozku se tak rozběhnou výše popsané mechanismy.  A víme, že je velmi časté, zejména u mladých lidí, nechávat mobilní telefon zapnutý i během noci. O důvod víc mobilní telefon v noci vypnout. Zdroj: practicalneurology.com, sleepfoundation.org, frontiersin.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu