V současné době je v České republice kvůli obezitě operováno asi 2.500 – 3.000 osob. Operace je možné rozdělit do dvou skupin na ty, které ovlivňují, respektive zmenšují množství stravy, které je tělo schopno přijmout a na operace kombinované, kdy dochází i k omezení vstřebávání některých živin.
K restriktivním výkonům patří zejména takzvaná bandáž žaludku, tubulizace žaludku či plikace žaludku. Mezi kombinované výkony patří žaludeční bypass a biliopankreatická diverze.
Bandáž žaludku
Je nejstarší operační výkon v této oblasti a provádí se již přes 30 let. Principem je zmenšení žaludku, respektive jeho rozdělení na dvě části, které jsou spojeny kanálem. Do první a menší části je potrava přijímána a po jejím naplnění se člověk cítí sytý. Výkon vyžaduje naprostou spolupráci pacienta, co se týče výběru potravin a jejich množství.
Tubulizace žaludku
Jde o pravděpodobně nejrozšířenější výkon, který omezuje množství přijímané potravy díky tomu, že je žaludek zmenšen do tvaru „rukávu“. Je odstraněno velké zakřivení žaludku a zbývající část je sešita a vytvarována. Výkon omezuje pocit hladu také tím, že v odstraněné části žaludku je produkován hormon zvyšující chuť k jídlu.
Plikace žaludku
Plikace žaludku je zákrok obdobný tubularizaci, rozdíl je ve způsobu provedení – velké zakřivení žaludku se neodtraní, pouze se složí, „zaroluje“ a sešije. Velká část žaludku časem atrofuje, čímž opět dochází k omezení produkce hormonu, který je zodpovědný za chuť k jídlu.
Gastrický bypass
Patří mezi kombinované metody a spojuje prvky zmenšení žaludku a prvky omezení plochy střeva, která je schopna vstřebávat živiny. U gastrického bypassu je část střeva vstřebávající živiny delší než u BPD, takže omezení množství potravy převažuje nad omezením vstřebávání látek.
Biliopankreatická diverze
Při této operaci se opět zmenšuje objem žaludku a redukuje se plocha střeva schopného vstřebávat živiny. Zmenšená část žaludku je napojena na tenké střevo, jímž strava prochází do dalších částí trávicího traktu. Zbylá část žaludku se odstraňuje.
Vzniknou dvě cesty – jednou putuje strava ze zmenšeného žaludku a druhou jsou vedeny trávicí šťávy ze slinivky a žlučníku. Po určité době se obě cesty spojí a teprve tehdy se začnou vstřebávat látky z potravy. Jelikož je „vstřebávací“ část střeva kratší, vstřebá se celkově méně živin.
Všechny metody jsou účinné na pokles hmotnosti, ale také na kompenzaci cukrovky či snížení krevního tlaku. Ne každá metoda je ovšem stejně náročná na provedení, pooperační péči a spolupráci pacienta. O výběru metody tedy rozhodujete vy a obezitolog, ale také kardiolog, internista nebo anesteziolog.