Celosvětový fenomén jménem bikram jóga – už jste ji také zkusili?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
bikram jóga (zdroj foto: freepik,com)

Bikram jóga je velmi všestranná, a zřejmě proto ji vyhledává stále více příznivců. Lekce bikram jógy představuje dynamický, devadesátiminutový program 26 poloh hatha jógy (fyzické jógy) a 2 dýchacích cvičení, který se odehrává v sále vyhřátém na 42°C. Jedná se o vědecky sestavenou metodu stlačování, protahování a posilování, která stimuluje všechny systémy lidského těla. Polohy na sebe navazují a jejich pořadí je vždy stejné.


V teple svaly povolí

Jak je známo, v Indii jako v kolébce jógy je teplo a vlhko. Na západě lidé platí za možnost cvičit v klimatizovaných sálech, což sice tělu také prospívá, ale efekt není tak hloubkový. Svaly totiž mnohem více povolí v teple a tělo se tak dostane do jógové polohy snáze.

Očista pro lymfatický systém

Mnoho mužů považuje jógu za „sport pro holky“, ale ti, kteří bikram jógu vyzkoušeli, ví, že jde o záležitost „krve, potu a slz“. Nováčci se obvykle nestačí divit. Po chvíli cvičení má člověk chuť co nejrychleji místnost opustit, protože stále z někoho kape pot, je tam horko a smrad. Pokud ale vytrváte, posílíte svou vůli a cvičení si nakonec zamilujete. Teplé prostředí neznamená jen uvolnění svalů, také se mnohem rychleji z těla vyplavují nežádoucí látky, čistí se lymfatický systém a stimulují se endokrinní žlázy. Ženy navíc oceňují, že tělo mnohem rychleji spaluje tuky, takže cvičení výrazně pomáhá při hubnutí.

S čím dalším bikram jóga pomáhá?

  • posiluje imunitní systém
  • zvyšuje kapacitu plic
  • posiluje srdeční činnost
  • zlepšuje pružnost páteře
  • protahuje a tonizuje svaly
  • eliminuje z těla toxiny
  • zlepšuje krevní oběh
  • zajišťuje dostatečné množství maziva v kloubech a posiluje kosti
  • zklidňuje mysl a zvyšuje psychickou odolnost
  • uvádí tělo a mysl do rovnováhy

A pokud máte například dítě se sníženou schopností soustředit se, určitě stojí za to cvičení vyzkoušet. Bikram jóga podporuje také koordinaci, výdrž a fyzickou zdatnost. Prospívá též seniorům, účinně totiž pomáhá v prevenci bolesti pohybového aparátu, zádových svalů, bolestem kloubů a degenerativním onemocněním vnitřních orgánů. Cvičit mohou také těhotné ženy a ženy po porodu, které tak své tělo dostanou rychleji zpátky do kondice. Začít se může ihned po šestinedělí.

Výzkumy dokonce prokázaly, že pravidelné cvičení bikram jógy může vést ke zmírnění nebo dokonce k úplnému vyléčení astmatu. Jde o to, že kombinace tonizačních a relaxačních cviků hrudního koše celkově napomáhá lepšímu fyzickému uvolnění a prohloubení dechu.

 

 

Autor: Michaela R.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat