Chlamydie – zrádná pohlavní nemoc, která často nemá žádné příznaky, ale jejíž neléčení může způsobit vážné komplikace

Chlamydie jsou běžná pohlavně přenosná choroba způsobená bakteriemi. Mohou se jí nakazit muži i ženy. Problémem je, že většina lidí nemá v počátečním stádiu žádné příznaky, a nemoc tak mohou snadno šířit dále. Pokud se chlamydiová infekce neléčí, ženám může způsobit neplodnost i další zdravotní potíže.

Přenos chlamydií

Chlamydie se přenáší nechráněným pohlavním stykem, vaginálním, análním i orálním, s osobou, která chlamydiemi trpí. Bakterie se mohou přenést i společným dotykem pohlavních orgánů. Pokud je žena těhotná, mohou chlamydie jednak zvýšit pravděpodobnost předčasného porodu, jednak hrozí též nebezpečí, že se během porodu přenesou i na dítě. To může u novorozence způsobit oční infekci nebo zápal plic. Většina prenatálních testů proto zahrnuje i test na chlamydie.

Příznaky infekce

Většina lidí, kteří mají chlamydie, nemá žádné příznaky. Pokud se příznaky objeví, může to být až několik týdnů po styku s infikovaným partnerem. K nejčastějším příznakům chlamydiové infekce u žen patří abnormální vaginální výtok, pocit pálení při močení a krvácení mezi menstruacemi. U mužů se pak chlamydie mohou projevit žlutým či zeleným výtokem z penisu, pálením při močení a též bolestí či otokem varlat.

Chlamydiovou infekci je možné dostat také v konečníku. V tomto případě jsou hlavními příznaky výtok, bolest a krvácení z této oblasti. Orální sex s nakaženou osobou zvyšuje riziko infekce chlamydiemi v krku. Mezi příznaky v tomto případě může patřit bolest v krku a kašel.

Diagnostika nemoci

Chlamydie lze snadno diagnostikovat laboratorními testy. Nejúčinnějším diagnostickým testem je stěr z pochvy u žen a vyšetření moči u mužů. Pokud existuje možnost, že se infekce nachází v konečníku nebo v krku, může být proveden stěr i z těchto oblastí.

Léčba chlamydií

Jelikož se jedná o bakteriální infekci, nejúčinnějším způsobem léčby jsou antibiotika. Některé alternativní způsoby léčby mohou pomoci zmírnit příznaky, ale nemoc neléčí. Je důležité si ale uvědomit, že neléčené chlamydie mohou vést k dlouhodobým komplikacím, včetně problémů s plodností a chronickému zánětu. Chlamydiemi se může nakazit i ten, kdo už jednou infekci prodělal a úspěšně ji vyléčil.

Komplikace neléčených chlamydií

U některých žen neléčené chlamydie vedou k hlubokému pánevnímu zánětu, infekci, která může poškodit dělohu, děložní čípek i vaječníky. Pokud se chlamydie neléčí, mohou se ženy stát rovněž neplodnými, protože infekce způsobí zjizvení vejcovodů. Neléčené chlamydie mohou způsobit komplikace i mužům. Může dojít k zanícení nadvarlete nebo se infekce může rozšířit také do prostaty.

Chlamydie v oku

Chlamydiová infekce se nejčastěji vyskytuje v oblasti pohlavních orgánů, ale může se objevit i na méně obvyklých místech, jako je konečník, hrdlo, a dokonce i oči. Do očí se dostane přímým nebo nepřímým kontaktem s bakterií, například pokud se dotknete oka, aniž byste si umyli ruce. K nejčastějším příznakům oční infekce chlamydiemi patří zarudnutí oka, podráždění, otok a svědění. Problémem je, že lidé chlamydie v oku často zaměňují za jiné oční problémy. Pokud se chlamydie v oku neléčí, mohou vést až ke slepotě.

Zdroj: cdc.gov, mayoclinic.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu