Čištění uší provádějte opatrně. Odborníci doporučují jen jediný správný postup

Čisté uši jsou důkazem péče o tělo. Jak je ale vyčistit bezpečně? Zapomeňte na vatové tyčinky, které vám mohou způsobit bolest, zvonění v uchu, nebo dokonce mnohem horší zranění. Lékaři na tyto nebezpečné pomůcky upozorňují neustále, ale pořád se setkávají s pacienty, kteří jejich rady neuposlechli.

Důkladné čištění

Jestliže jsou vaše uši doslova ucpané, jelikož se často věnujete práci v prašném prostředí nebo jste si dlouhodobě uši nečistili, spoléhejte raději na lékaře. Jen ten vám dokáže uši vyčistit do hloubky tak, abyste si nepoškodili zvukovod. Určitě do svého ucha nevkládejte žádné předměty. Pokud vám v něm uvízla například vata z tyčinky, navštivte lékaře a nesnažte se ji vyndat pinzetou.

Běžné čištění

Místo vatového tamponku si pořiďte speciální hadříky. Ucho jím otírejte jen v místech, kam dosáhnete prstem a není to pro vás bolestivé. Speciálně navržené hadříky z lékárny jsou navíc citlivé, proto se vám nestane, že by se vám kůže v uchu začala loupat, nezarudne a maz se udrží v přirozeném a zdravém množství.

Na hadřík můžete nanést minerální nebo dětský olej, případně glycerol. Tyto látky působí jako přírodní rozpouštědla mazu, která vám nepoškodí sluch ani citlivou kůži v uchu. S navlhčeným hadříkem projeďte všechny záhyby a nezapomeňte, že byste měli na každé ucho použít nový, aby se špína zbytečně nepřenášela z jednoho ucha do druhého.

Pozor na výjimky

I u běžného čištění ale existují některá omezení. Lidé trpcí cukrovkou nebo ti, co mají silně narušený imunitní systém, by měli uši čistit hadříkem bez dalších látek a olejů. Případně jen velmi šetrným přírodním olejem. Vynechte také v lékárně běžně dostupné kapky do uší, výplachy nebo svíčky. Stejné omezení platí pro ty, kteří mají poškozený bubínek nebo jinou část zvukovodu. V takové chvíli by měl čištění provádět hlavně lékař.

Zdroj: Healthline.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu