Co dokáže malý pupínek na tváři? Myslela si, že má pod okem pouhou tečku, byla to však rakovina kůže

Když Gibson Millerová před rokem našla pod okem malý pupínek, nevěnovala mu příliš pozornosti. Měla jen kousek zvednuté kůže perleťové barvy, skvrnku, jaké se dělají na obličeji poměrně běžně. Její tenisová spoluhráčka pocházela z Arizony a o rizicích poškození kůže sluncem věděla mnohem víc. K tomu zažila podobnou situaci, udělali jí biopsii a vše bylo v pořádku. Gibson stále čekala, že skvrnka zmizí, ale protože strávila tolik času na slunci při hraní tenisu, raději se rozhodla navštívit lékaře.

Není skvrna jako skvrna

Na screening Gibson se objednala u dermatologa a požádala o biopsii problémového místa. Podle magazínu health.com ji lékař informoval, že než se přejde k biopsii, předchází tomu celotělový rakoviny kůže. O tom Millerová vůbec nevěděla, že něco takového existuje. Nicméně poté, co dermatolog viděl poškozené místo na její tváři, okamžitě rozhodl o biopsii a ta byla provedena ještě ten samý den. O několik dní později se Gibson Millerová dozvěděla, že má karcinom bazálních buněk.

Rakovina?

Karcinom bazálních buněk je nejběžnější formou rakoviny kůže. Začíná v bazálních buňkách, které lemují epidermis, tedy vnější vrstvu kůže. Rizikovým faktorem pro vznik tohoto karcinomu jsou sluneční paprsky a jemná světlá pokožka. Millerová byla uprostřed finálového utkání, když jí dermatolog zavolal a informoval jí o tom, že jde o rakovinný útvar. Gibson si nechala útvar odstranit o měsíc později, než zašla na první vyšetření u lékaře.

Další kroky

Další den po operaci proběhla ještě rekonstrukční chirurgie, aby se uzavřela vzniklý otvor, odkud byla maligní skvrna vyňata. Při odstraňování nádoru museli jít chirurgové vrstvu kůže po vrstvě, aby zjistili, jak hluboko nádor zasahuje. Na koncích měl takzvané vláknité materiály, takže zákrok musel být velmi důsledný, aby bylo jisté, že bylo odstraněno vše a rakovina se nebude šířit dál.

Šťastný závěr

Všechna nebezpečná tkáň byla Millerové odstraněna pomocí Mohsovy chirurgie, což je forma léčby karcinomu bazálních buněk a zahrnuje odstraňování kůže vrstvu po vrstvě, přičemž každý vzorek jde ihned na testování do laboratoře. A to tak dlouho, než se narazí na zcela zdravou tkáň. Nyní, 2 týdny po operaci, už Gibson odstranili stehy a kůže pod okem se zdárně uzdravuje.

Gibson Millerová zveřejnila svůj příběh hlavně proto, aby ostatní varovala před zákeřností rakoviny kůže a aby sdělila, že nic podivného, co se na pokožce objeví, nesmíme podceňovat!

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT